Aby stary silikon nie stanowił już problemu

W każdej kuchni i łazience wykorzystywany jest silikon sanitarny. Niestety jednak ciemnieje i traci szczelność po latach użytkowania kabiny prysznicowej, umywalki czy też wanny. Należy go wtedy wymienić. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury.

Warto wiedzieć, że usuwanie starego silikonu, by w to miejsce położyć nowy, wcale nie jest takie trudne. Jest na to kilka sposobów.

Zużyty silikon można usunąć na przykład przy użyciu ostrego narzędzia – takiego jak szpiczasty nożyk do cięcia płyt gipsowych lub odpowiedni do tego celu nóż kuchenny. Czynność ta wymaga jednak niesłychanej precyzji. Nietrudno bowiem uszkodzić lub zarysować powierzchnię akrylową wanny lub ceramiczną płytek. W tym wypadku jednak musimy liczyć się z ryzykiem, że nie uda nam się usunąć całości starego, zniszczonego silikonu. Warto więc sięgnąć po inne, trochę bardziej radykalne rozwiązanie. A zatem czym rozpuścić silikon? Oczywiście, można tu użyć któregoś z tradycyjnych rozpuszczalników, jak na przykład acetonu, ale po co? Lepiej jest skorzystać z jednej z licznych ofert producentów specjalnych preparatów, które służą naszemu dzisiejszemu celowi. Najczęściej stanowią one mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów, a do tego mają konsystencję żelu i – w przeciwieństwie do acetonu – często charakteryzują się także znośnym zapachem. Niestety jednak takie preparaty mogą powodować matowienie wszelkich powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego też taką powierzchnię warto zabezpieczyć chociażby taśmą malarską. Teraz możemy przystąpić do dzieła. A zatem cienką warstwę preparatu nakładamy – za pomocą pędzelka – na resztki silikonu. Zostawiamy to dziesięć, może piętnaście minut, po czym zeskrobujemy szpachelką zmiękczone pozostałości. Oczywiście, czynność tę należy powtórzyć w razie potrzeby. Nie martwmy się, skąd wziąć pędzelek i szpachelkę – są one najczęściej dostępne w zestawie z preparatem. Gdy już oczyściliśmy powierzchnię, należy przemyć ją ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i pozostawić do osuszenia.

Przygotowaną w ten sposób szczelinę możemy już bez problemu wypełnić nową warstwą świeżego silikonu. Gotowe!

intelektualnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here