Brona talerzowa

Dyskowanie to praktyka stosowana do przygotowania gleby. Zwykle następuje po orce, głębokiej lub płytkiej. Podczas orki tnie, granuluje, a także odwraca glebę, tworząc bruzdy oraz redliny, talerzowanie rozbija bryły skorupy powierzchniowej. Dodatkowo talerzowanie poprawia granulację gleby jak i jednorodność jej powierzchni. Jako jedna z najważniejszych metod przygotowania gleby, talerzowanie jest korzystne dla wywołania wzrostu chwastów i niszczy już pojawiające się chwasty. Pomaga również w ważnym zadaniu wprowadzania resztek pożniwnych do gleby.

Brony talerzowe to narzędzia rolnicze służące do przygotowania gleby do sadzenia lub siewu poprzez rozbijanie brył i skorup powierzchniowych, poprawiając w ten sposób granulację gleby i niszcząc chwasty. Składają się z wklęsłych ostrzy tnących (dysków), zamontowanych na wspólnym wale, tworzących zespół.

Poza wymienionymi powyżej klasyfikacjami brony talerzowe można podzielić ze względu na rodzaj mocowania zastosowanego w ciągniku (zawieszane, półzawieszane, zaczepiane), a także ze względu na rozmiar talerza.

Typ tarczy brony, którą rolnik wybierze do zarządzania przygotowaniem gleby, będzie zależał od celu tarczy, czy jest ona przeznaczona do wprowadzania resztek pożniwnych, czy po prostu do wyrównania struktury gleby. Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze najbardziej odpowiedniego typu brony talerzowej, jest wielkość pola.

Większe pola wymagają ulepszonego sprzętu rolniczego, podczas gdy mniejszymi polami można zarządzać za pomocą prostych narzędzi rolniczych, takich jak brona talerzowa jednostronnego działania. Dlatego upewnij się, że wybierasz najodpowiedniejsze brony talerzowe do zarządzania przygotowaniem gleby.

Istnieją dwa rodzaje dysków: dysk z gładkimi krawędziami; zwany również dyskiem o gładkiej krawędzi; składa się z gładkich dysków używanych w normalnych warunkach glebowych. Tarcza z karbowaną krawędzią, zwana również tarczą z nacięciem lub ząbkowaną krawędzią z ząbkowanymi krawędziami; używany do cięcia resztek pożniwnych i chwastów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here