Czy warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczną

Nowoczesne technologie i rozwiązania wkraczają coraz śmielej do prywatnych gospodarstw domowych. Jednym z dobrych przykładów takiego właśnie dynamicznego rozwoju technologii, jest stale zwiększająca się obecność instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych. Pytanie tylko brzmi, czy faktycznie warto już teraz zainteresować się takim rozwiązaniem?

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Zanim przejdziemy do tego, jakie są konkretnie zalety, ale też wady, które towarzyszą energii słonecznej, najpierw warto się zastanowić, z czego konkretnie składa się taki zestaw i co jest potrzebne, aby można było czerpać prąd ze słońca.

Rzecz jasna najbardziej zauważalnym elementem każdej instalacji solarnej, są panele. Najczęściej takie panele są w rozmiarze 170×100 i umieszczane w najbardziej nasłonecznionym fragmencie działki. Świetnym pomysłem jest pokrycie nimi np. dachu, co wykorzystuje duży fragment nieużywanej przestrzeni. Jak to jednak działa? W wyniku padania na panele solarne promieni słonecznych zachodzi reakcja chemiczna, która produkuje w nich prąd. Ten następnie przykazywany jest poprzez specjalny inwerter sterujący do baterii, z których pobierany jest przez poszczególne urządzenia elektryczne w domu.

Jakie są najważniejsze zalety instalacji fotowoltaicznej?

Jaka jest najważniejsza i największa zaleta takiej instalacji? Rzecz jasna jest nią fakt, że produkowany poprzez instalacje fotowoltaiczne prąd, jest całkowicie darmowy. Dzięki temu corocznie zyskuje się wiele złotych, w wyniku niepłacenia rachunków za energię elektryczną. Co więcej taka instalacja fotowoltaiczna całkowicie uniezależnia dane gospodarstwo domowe od zewnętrznej sieci elektrycznej. Nie ma więc przerw w dostawie energii, wynikających z następujących w sieci awarii.

Czy takie instalacje mają jakieś wady?

Niestety instalacje fotowoltaiczne posiadają również pewne wady, które trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim jest to bardzo wysoka cena, która wynosi nawet ponad 30 tysięcy złotych. Ponadto instalacja jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, więc padający z dużą intensywnością grad może uszkodzić część paneli, czym znacznie zmniejszy wydajność całego systemu. Dodatkowo panele solarne swoją wydajność opierają na promieniach słonecznych, wiec w czasie nocy, a także zimy, drastycznie ona spada.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here