Dobry chirurg ręki w Warszawie

0
466

Chirurgia ręki to stale rozwijająca się dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem urazów znajdujących się w zasięgu kończyn górnych. Ludzkie dłonie to delikatne struktury, które każdego dnia narażane są na różnego rodzaju obciążenia i urazy. Powtarzające się ruchu związane z wykonywaniem pewnych zawodów mogą doprowadzić do stanów zapalnych w ich obrębie. Ręce narażone są też na liczne choroby zwyrodnieniowe. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi w takiej sytuacji pożądanych efektów, często konieczne jest zdecydowanie się na operacje, którą zajmuje się właśnie chirurg ręki. W przypadku jakich chorób pomoc tego specjalisty okazuje się niezbędna?

Chirurgia ręki – kiedy ma zastosowanie?

Chirurg ręki Warszawa to specjalista, który koncentruje się na schorzeniach takich jak złamania, uszkodzenia ścięgien czy zwichnięcia. Za złamanie uważa się całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości – może do nich dojść podczas wykonywania aktywności fizycznej, treningów z dużym obciążeniem czy po prostu na skutek upadku. Natomiast zwichnięcie to stan, w którym kość zmienia swój stań położenia w stawie. Może mu towarzyszyć zerwanie więzadeł lub rozerwanie torebki stawowej. Jeszcze innym rodzajem kontuzji jest uszkodzenie ścięgien, które często pojawia się u sportowców – szczególnie, jeżeli nie zadbają o odpowiednią rozgrzewkę przed treningiem. Do uszkodzenia włókna mięśni ścięgien może dojść podczas wykonania gwałtownego ruchu. Ścięgna mogą być zerwane, naderwane lub naciągnięte.

W obrębie dłoni nierzadko dochodzi także do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. W przypadku takich dolegliwości, również warto szukać pomocy u chirurga. Do często występujących urazów zaliczyć można między innymi uszkodzenie nerwu łokciowego. Schorzenie to objawia się osłabieniem siły palców oraz parestezjami w obrębie przedostatnich palców. Inną powszechnie występującą dolegliwością jest zespół cieśni nadgarstka, który objawia się obrzękiem, drętwieniem dłoni oraz bólami. Najczęściej choroba ta pojawia się u kobiet w wieku 50-60 lat, które wykonują pracę obciążające nadgarstek.

Wizyta u chirurga ręki – co warto wiedzieć?

Zanim chirurg ręki zdecyduje się na przeprowadzenie konkretnego zabiegu, musi postawić trafną diagnozę. W tym celu posługuje się różnymi metodami. Najczęściej wysyła pacjenta na USG nadgarstka lub całej ręki. Badania te mają zastosowanie między innymi w diagnostyce chorób takich jak zespół cieśni nadgarstka lub w przypadku pojawienia się ganglionów. Zabieg chirurgiczny często jest ostatecznością i najpierw podejmuje się próby leczenia choroby lub urazu za pomocą innych sposobów. Dużym powodzeniem cieszą się na przykład iniekcje dostawowe, czyli zastrzyki ze starannie dobranymi substancjami, które aplikowane są w okolicę stawu ze stanem zapalnym. Bardzo skutecznym zabiegiem z zakresu chirurgii dłoni jest sympatektomia – stosuje się ją po to, aby zwiększyć przepływ krwi w niektórych schorzeniach, co pomaga zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe. W związku z urazami dłoni, lekarz może też zdecydować się na przeprowadzenie rewaskularyzacji, czyli inaczej rekonstrukcji uszkodzonych naczyń krwionośnych. Dzięki temu zabiegowi można zapobiec niedokrwieniu oraz martwicy. Innym bardzo poważnym zabiegiem jest replantacja, czyli zespolenie utraconej ręki. Na operację można zdecydować się jedynie, gdy rana jest czysta i nieposzarpana. Lekarz bierze pod uwagę także inne czynniki, takie jak czas rozpoczęcia zabiegu, wysokość urazu oraz ogólną kondycję pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here