Jak rozpoznać objawy świńskiej grypy

Objawy świńskiej grypy, wywołanej wirusem A/H1N1, są bardzo podobne do objawów grypy wywołanej przez inne wirusy. Przy tym trudno oszacować, ile procent chorych na grypę ma wirusa świńskiej grypy, bo testy w jej kierunku wykonuje się jedynie w przypadku ciężkiego przebiegu choroby. Objawy świńskiej grypy wywoływanej przez wirus A/H1N1 przypominają te, które zwiastują zwykłą grypę. Dlatego lekarz, stawiając diagnozę, po pierwsze musi sprawdzić, czy oprócz gorączki pacjent ma przynajmniej dwa z trzech następujących objawów: ból głowy, kaszel, bóle mięśni Gdy objawy te występują, kolejnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory miał mógł mieć kontakt z wirusem świńskiej grypy. Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów w kierunku zakażenia wirusem A/H1N1. Jeśli wyniki będą pozytywne, należy niezwłocznie podjąć leczenie antywirusowe (np. oseltamivirem – tamiflu).

Świńska grypa – skąd się wzięła

Świńska grypa stanowi potoczne określenie zakaźnej choroby układu oddechowego występującej u świń, ale mogącej przenosić się również na człowieka. Świńska grypa szczepu A/H1N1 została wyizolowana pierwotnie u tych ssaków w latach 30. XX wieku i nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Nowa mutacja i szczep H1N1, do którego zalicza się również tradycyjna grypa sezonowa i zbierająca śmiertelne żniwo po I wojnie światowej hiszpanka, wyewoluował u świń w roku 2009 w Meksyku. W związku z tym często wykrytą mutację określano jako „grypę Meksykańską” albo „nową grypę”, a na stopień jej rozprzestrzeniania wpłynął fakt, że była to do tamtej pory nieznana mutacja groźnego i powszechnie występującego typu wirusa. Aby odróżnić ją od znanych wcześniej szczepów, nadano jej pełną nazwę A/H1N1v, używaną w terminologii medycznej.

Świńska grypa – pandemia

Jak rozpoznać objawy świńskiej grypyOd marca do czerwca 2009 potwierdzone infekcje i zgony zanotowano w niemal wszystkich krajach: od obu Ameryk przez Afrykę i Europę aż po Australię. Pierwsze zakażenie świńską grypą potwierdzono w maju 2009 roku. Ze względu na globalny szlak wędrówki A/H1N1 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 czerwca tego samego roku ogłosiła pandemię, czyli szósty (najwyższy) stopień zagrożenia chorobowego. Stan ten utrzymał się do 10 sierpnia 2010, a jak twierdzi wielu specjalistów, był on zbędnie zawyżony – poziom śmiertelności i rozprzestrzeniania się wirusa świńskiej grypy nie był statystycznie wyższy od panujących w tym samym czasie zakażeń sezonowych.

Szczepionka na świńską grypę

Obecnie naukowcy pracują nad skuteczną szczepionką przeciwko odmianom grypy pandemicznej, do której zalicza się również szczep świńskiej grypy. Zatwierdzona przez Parlament Europejski do masowego użycia w szczególnych przypadkach „Focetria”, to tzw. szczepionka modelowa, na bazie której każdego roku w odpowiedzi na aktualną mutację wirusa H1N1 dodaje się skuteczne antygeny. Szacuje się, że w przypadku podwójnego przyjęcia szczepionki, ryzyko zachorowania zmniejsza się nawet o 70 proc. Ograniczoną skutecznością cechują się również dostępne na receptę leki przeciwwirusowe – szczególnie inhibitory neuraminidazy oraz leki powstrzymujące replikację białka M2, charakterystyczną dla rozwoju grypy typu A, do której należy świńska grypa.

Świńska grypa – objawy

Objawy świńskiej grypy nie odbiegają znacząco od tych, które występują podczas „tradycyjnej” grypy. Jeśli rozpoznasz u siebie poniższe objawy koniecznie wybierz się do lekarza. Grypy, nawet tej zwykłej, nie należy lekceważyć – nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego nawet jeśli nie widzisz u siebie objawów świńskiej grypy (a po prostu – zwykłej) warto zasięgnąć porady specjalisty, zastosować zaleconą terapię lekową i porządnie odpocząć. Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?

wysoka gorączka

dreszcze

bóle mięśni oraz bóle kości i stawów

bóle głowy

ból gardła połączony z suchym kaszlem

uczucie skrajnego zmęczenia, apatia

brak apetytu

ból w okolicy ucha

Świńska grypa – profilaktyka

Profilaktyka zarażenia się świńską grypą jest podobna, jak w przypadku grypy tradycyjnej czy innych chorób zakaźnych i sprowadza się do dwóch słów: przestrzegaj higieny. Im bardziej będziemy dbać o czystość rąk, wyrzucać zużyte chusteczki higieniczne i używać myjących żelów antybakteryjnych tym większa szansa, że unikniemy zarażenia wirusem grypy. Oto skuteczne sposoby, jak uniknąć zarażenia grypą:

Myj ręce. Im częściej, tym lepiej (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku!).

Używaj żelów antybakteryjnych. W drogeriach dostępne są żele do mycia rąk „na sucho”. Dzięki temu będziesz mogła odkazić ręce nie ruszając się z miejsca.

Chusteczek higienicznych używaj tylko raz. Nie bez powodu na opakowaniach chusteczek widnieje napis „jednorazowe”. Używając kilkakrotnie tej samej chusteczki jedynie przedłużamy czas naszej choroby.

Zużyte chusteczki spuszczaj w toalecie. Błędem, który często popełniamy jest wyrzucanie chusteczek do kosza i pozostawianie ich tam przez dłuższy czas. Zamiast tego należy je wyrzucić do toalety – im szybciej pozbędziemy się takiej chusteczki, tym lepiej

Dbaj o miejsce pracy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z wylęgarni bakterii, jakimi są myszka i klawiatura naszego komputera. Warto zatem raz na jakiś czas przetrzeć je chusteczkami odkażającymi, oczywiście dostosowanymi do czyszczenia sprzętu elektronicznego

Unikaj osób zarażonych. To oczywiście łatwiej powiedzieć, niż wykonać – często po prostu nie mamy możliwości uniknięcia kontaktu z osobą zarażoną. Warto jednak, o ile to możliwe, starać się ograniczyć te spotkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here