Jak samodzielnie wyregulować okno

Nowoczesne okna PCV swoimi systemami zamykania niewiele mają wspólnego ze starymi oknami z okuciami w formie zawiasów bolcowych oraz klamką, która po przekręceniu „wystawiała” język, który blokował ramę okienną. Obecnie ilość zawiasów, rozwórek, blokad, rolek i innych elementów jest tak pokaźna, że tworzą one skomplikowany układ, który źle konserwowany i nieregulowany może znacznie obniżyć funkcjonalność okna, głównie w zakresie bezpieczeństwa termicznego i akustycznego.

Regulacja okien – kiedy jest potrzebna?

Systemy zamykania i blokowania skrzydeł są niewidoczne z zewnątrz. Spośród okuć widać jedynie zawiasy, ale i te coraz częściej są ukrywane. Z jednej strony ukrycie w ramie dziesiątek części systemu poprawia na pewno estetykę okna i chroni części przez wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy zanieczyszczenia, z drugiej zaś jest niebezpieczne, bo o ukrytych elementach łatwo zapomnieć, a dopiero nieszczelność okna nam o nich przypomina.

O ile czystość ram czy szyb jest tą czynnością, która zazwyczaj jest dokonywana systematycznie, o tyle dbałość o stan okuć budzi wielkie zastrzeżenia. Tak więc o konserwacji i regulacji okien należy jak najwięcej dowiedzieć się od producenta okien, którego przedstawiciele też najczęściej pracują przy montażu okien u klienta.

Regulacja okien nie jest czynnością, której termin da się przewidzieć z góry i wynika z użytkowania. Często otwierane wielkie skrzydła okienne, szczególnie na wystawie południowej, na pewno szybciej wymagać będą regulacji, niż niewielkie, umieszczone od strony mniej nasłonecznionej. Przy oknach dużych z ciężkimi skrzydłami zaleca się regulację po pierwszym roku użytkowania – to czas, w którym wielkie skrzydła mają tendencję do opadania. Że tak się stało, łatwo poznać po oporze, jaki stawia klamka

Samodzielna regulacja okien

Jest możliwa, ale wymaga znajomości budowy ramy okiennej oraz posiadania klucza imbusowego o odpowiedniej wielkości (najczęściej 4 i 2,5 mm).

W oknach dokonuje się regulacji w trzech zakresach: góra – dół, prawo – lewo, przód – tył. Prawidłowe ustawienie góra – dół i prawo – lewo to nic innego, jak właściwe zachodzenie uszczelki przylgowej skrzydła okiennego na ramę ościeżnicy. Za prawidłową przyjmuje się wartość zachodzenia równą 8 mm.

Regulacja przód – tył, to regulacja stopnia docisku skrzydła do ościeżnicy. O ile poprawianie ustawień w płaszczyznach nie zawsze jest konieczne, o tyle docisk powinien się zmieniać zgodnie z porami roku.

Regulacja okien krok po kroku

Proces regulacji okien zawsze należy rozpocząć od zapoznania się z informacjami producenta. Okien objętych gwarancją lepiej nie regulować samodzielnie – nieumiejętna regulacja bywa przyczyną uszkodzenia i można w ten sposób stracić prawo do serwisu gwarancyjnego.

Samodzielna regulacja okien, to w zasadzie dwie grupy czynności:

A. Regulacja wysokości, czyli ustawienia skrzydeł względem ramy.

Aby przywrócić prawidłowe ustawienie ramy należy:

1. Uchylić skrzydło i zdjąć osłonę dolnego zawiasu.
2. Dokręcić śrubę (skrzydło podniesie się).
3. Sprawdzić, czy skrzydło się prawidłowo uchyla; ewentualne poluzowanie lub dokręcenie śruby.
4. Otworzyć okno w celu regulacji prawo – lewo. Dokręcenie dolnej śruby przesuwa skrzydło w stronę klamki, górna śruba odpowiada za ustawienie po przekątnej.
5. Po regulacji zawiasu dolnego i górnego sprawdzić wszystkie etapy zamykania, domykania, uchylania – jeśli nie przebiegają płynnie, wszystkie czynności należy powtórzyć.

B. Regulacja docisku skrzydła.

Za docisk odpowiadają okucia umieszczone na skrzydle okna. Przekręcenie rolek mimośrodowych bliżej uszczelki zwiększy docisk, poluzowanie zadziała odwrotnie.

Zbyt mała odległość od uszczelki spowoduje trudności w otwieraniu, za duża odległość rolek od uszczelki będzie przyczyną braku szczelności okna.

Regulacja to nie wszystko

Wiedza na temat tego, jak samodzielnie wyregulować okno nie wyczerpuje całości zagadnienia. Aby okno było funkcjonalne przez lata musi być wyposażone w odpowiednie uszczelki, a o te również należy dbać.

Uszczelki sparciałe, albo zbyt luźne, uszkodzone mechanicznie powinny być wymienione. Zanim jednak dokonamy zakupu uszczelek, trzeba wiedzieć jaki profil mają nasze okna, ponieważ od tego zależy rodzaj uszczelki. Problem pojawi się tam, gdzie okna zostały zamontowane wiele lat temu i nie ma żadnych dokumentów technicznych. Zdjęcie wykonane telefonem albo kawałek starej uszczelki na pewno będą pomocne.

Jeśli jednak regulacja okien i wymiana uszczelek nas przerastają, to jest jeden niezawodny, sprawdzony, bardzo prosty sposób: zamówienie regulacji w firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here