Jak z uśmiechem iść do pracy?

Każdy z nas zna doskonale ból porannego wstawania – budzik zawsze dzwoni zbyt wcześnie, czujemy się niewyspani i jedyne na co mamy ochotę to obrócić się na drugi bok i zasnąć. Niestety praca wzywa, a nasza motywacja musi skoczyć w górę i choć w głowie mamy jedynie tylko czarne myśli musimy się zebrać i wyjść z domu. Pora jednak zmienić nastawienie do swojej pracy i zacząć czerpać ze wszystkiego radość.

Ustalmy plan dnia

Przede wszystkim powinniśmy wieczorem usiąść i przemyśleć plan dnia następnego – jakie obowiązki mamy do wykonania w pracy, jakie zadania mogą nam zostać powierzone i na tej podstawie rozplanować sobie wszystkie czynności. Taki plan dnia to rodzaj umowy ze samym sobą, dzięki czemu będziemy się czuć bardziej zobowiązani i chętniej podejdziemy wszelkie działania.

Plan dnia powinien obejmować nie tylko czas pracy – jeśli mamy na popołudnie jakieś ciekawe plany z pewnością dzień w pracy zleci nam szybciej i przyjemniej. Starajmy się także dosyć aktywnie spędzać czas wolny, nikt nie każe nam oczywiście prosto po pracy iść na siłownię i przez kilka godzin ćwiczyć, trzeba znaleźć we wszystkim umiar. Nie pozwólmy, aby nasz czas wolny ograniczył się do leżenia w łóżku i oglądania telewizji, choć i na takie wieczory czasem trzeba sobie pozwolić.

Zaplanujmy podróż do pracy

Niekiedy nasze miejsce pracy jest zaledwie kilka minut od naszego domu, jednak większość z nas skazana jest na dłuższą, przynajmniej 15-minutową podróż. Szkoda marnować taki czas! Poświęćmy go na czytanie książek, jeśli mamy taką możliwość i podróżujemy komunikacją miejską lub pociągiem albo dostarczmy sobie ulubionej muzyki, która doda nam energii od samego rana.

Najlepiej jednak oddać się lekturze, dlaczego? Ponieważ czytanie nie tylko odrywa nas od szarej rzeczywistości i codziennych problemów, ale również wprowadza nas w inne myślenie, pobudza nasz umysł, motywuje i rozwija kreatywność.

Skupmy się w pracy na sobie

Najgorzej nastawić swoje myślenie na wykonywanie czynności dla kogoś. Owszem, wykonujemy pracę dla kogoś, lecz nie zapominajmy o tym, że dzięki temu doskonalimy swoje umiejętności lub uczymy się nowych umiejęjętności. Powinniśmy cieszyć się z każdego zadania, dzięki któremu rośnie nasze doświadczenie, pamiętajmy, że dzięki nam pewne sprawy są załatwione i realizowane.

Nie bądźmy też leniwi – kiedy dostajemy wymarzoną pracę lub odpowiada nam nasze stanowisko większość z nas myśli, że nie trzeba już się więcej uczyć i nabywać nowych umiejętności. Nic bardziej mylnego! Korzystajmy z jak największej ilości szkoleń czy kursów, które dadzą nam nowe doświadczenia, a jako pracownicy mamy możliwość uczęszczania w nich nieodpłatnie.

Zacznijmy od zmiany samego siebie

By zacząć odczuwać radość z naszej pracy musimy pomyśleć jeszcze o kilku kwestiach:

  • Pracować powinien każdy, jedni mają nieco łatwiejszą pracę, inni borykają się z ciężkimi zadaniami, nie powinniśmy jednak wiecznie zarzekać i zazdrościć. Ile razy zdarzyło nam się iść ulicą i pomyśleć „temu to dobrze, siedzi w biurze i nic nie robi” albo „to jest praca – jeździsz super samochodem i odwiedzasz klientów na kawę”. Postawmy się jednak w ich sytuacji, najczęściej okazuje się wtedy, że praca tylko z pozoru wydaje się być łatwa i przyjemna. Doceńmy więc nasze stanowisko i cieszmy się z pracy, którą wykonujemy.
  • Pamiętajmy, by nie zadręczać się pewnymi zadaniami i pozbyć się złych emocji. Gdy zbyt długo skupiamy się na jednej rzeczy czujemy, że rośnie w nas złość. Warto zrobić sobie wtedy kilka minut przerwy, oderwać się od pracy, wyjść na świeże powietrze czy poczytać coś zabawnego, by przywrócić sobie dobry humor i pozytywne nastawienie.
  • Starajmy się utrzymywać dobre kontakty ze wszystkimi pracownikami. Pamiętajmy, by oddzielać życie zawodowe od prywatnego i nie być zbyt wylewnym, jeśli chodzi o nasze życie osobiste. Wiadomo, że niekiedy zdarza się sytuacja, w której ktoś niekoniecznie chce utrzymywać z nami pozytywne stosunki lub próbuje nam utrudnić pracę, ale w takiej sytuacji mamy prawo zgłosić to do pracodawcy. Mając dobre relacje z współpracownikami łatwiej i przyjemniej nam się pracuje.
  • Pamiętajmy, że za naszą pracę otrzymujemy wynagrodzenie. Mimo, iż każdego dnia ciężko nam się do niej przychodzi to właśnie dzięki pracy każdego miesiąca możemy opłacić rachunki, kupić sobie wymarzoną rzecz, czy oszczędzić pieniądze na konkretny cel. Powinniśmy być ambitni i zawsze wyżej stawiać sobie poprzeczkę. Jeśli aktualna praca nas nie satysfakcjonuje warto zacząć rozglądać się za nową.
  • Na naszej drodze zawsze będą pojawiać się osoby i czynniki demotywujące, chcące utrudnić nam pracę i sprawić, że poczujemy się gorzej. Mentalność niektórych osób jest przedziwna, bo jak można czerpać satysfakcję z tego, że komuś coś się nie udało? Musimy być jednak odporni na krytykę, zadawać się wyłącznie z osobami, które mogą wnieść do naszego życia coś pozytywnego. Nie pozwólmy wejść sobie na głowę i dać się wykorzystywać – znamy zakres swoich obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here