krwiomocz

Krwiomocz jest to objaw chorobowy, którego najczęstsze przyczyny to schorzenia układu moczowego. Może on wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego lub endometriozę, ale również na zmiany nowotworowe

Krew w moczu z medycznego punktu widzenia

Krwiomocz ma miejsce w przypadku kiedy wynik badania moczu wykaże obecność czerwonych krwinek w ilości powyżej 3>. Może on pojawić się w wyniku infekcji, stanów zapalnych i dysfunkcji ze strony układu moczowego, efekt uboczy zażywania specyfików farmaceutycznych. Krwiomocz bardzo często towarzyszy osobom zmagającym się z kamicą nerkową, a także po urazach narządów moczowych. Dodatkowo może być objawem zawału nerki spowodowany jest on martwicą brodawek nerkowych lub torbielami nerkowymi.

Wyróżniamy dwa rodzaje krwiomoczu:
* krwiomocz mikroskopowy -obecność krwi w moczu, które potwierdzić mogą jedynie profesjonalne badania
*krwiomocz makroskopowy -krew w moczu widoczna gołym okiem.

Nieprzyjemna dolegliwość

Krwiomocz występuje wtedy, gdy jest bardzo mętny. Powodem do niepokoju powinna być obecność skrzepów krwi.

Dodatkowo mogą występować takie objawy jak:  częstsze niż zwykle wizyty w toalecie, problemy z oddawaniem moczu, ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, nieustające parcie na pęcherz, ból brzucha, skurczowe bóle dróg moczowych, ostry promieniujący ból w okolicach lędźwi, nudności, wymioty, podwyższona temperatura ciała. W zależności od przyczyny może on trwać od kilku do kilkunastu dni a nawet tygodni.

badanie moczu - co oznacza krew w moczu

Na jaką chorobę może wskazywać obecność czerwonych krwinek w moczu?

Obecność krwi w moczu to powód do niepokoju. Może on występować jako objaw poważnych chorób. Przyczyną takich dolegliwości mogą być: infekcja i stany zapalne narządów układu moczowego, kamica nerkowa, gruźlica nerek, pęcherza, zawał nerki, zakrzepica tętnic nerkowych, kłębuszkowe zapalenie nerek, występowanie torbieli na nerkach, przerost prostaty, choroby nowotworowe, choroby o podłożu autoimmunologicznym, anemia sierpowata, choroba popromienna występująca najczęściej po radioterapii. Jednym z najczęściej spotykaniem efektem ubocznym niewyleczonej infekcji bakteryjnej jest roponercze. Jest to ostre zakażenie bakteryjne, charakteryzujące się obecnością ropnej treści w miedniczce nerkowej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby zapobiegać tej chorobie koniecznie powinniśmy na początku ustalić przyczynę, a dopiero potem resztę. Przede wszystkim musimy zadbać o okolice intymne czyli: zmiana bielizny, ostrożność przy korzystaniu z toalety publicznej. Krwiomocz może być skutkiem ubocznym przyjmowania, tabletek na zaparcia, antybiotyków i leków na przykład przeciwzakrzepowych. Powinniśmy się nawadniać i badać regularnie.

Jeśli jednak krwiomocz się utrzymuje koniecznie powinniśmy umówić się na wizytę lekarską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here