Jeśli mamy nadwyżkę pieniędzy, zwykle decydujemy się na założenie lokaty lub rachunku oszczędnościowego. Obecnie mamy do wyboru coraz więcej produktów bankowych godnych uwagi – warto wiedzieć, jakie rodzaje lokat wyróżniamy, aby wybrać najdogodniejszą dla siebie.

Lokata standardowa

Bez wątpienia najpopularniejsza jest lokata standardowa, zwana też klasyczną lub terminową. Poszczególne banki oferują różne oprocentowanie w skali roku, a także czas jej trwania. Zwykle wynosi on nie mniej niż miesiąc. Przed dokonaniem wyboru warto sprawdzić poszczególne propozycje. To dobra opcja dla tych, którym zależy na wysokim zysku dla całego kapitału, a nie tylko dla nowych środków.

Jednak standardowa lokata jest tylko jedną z wielu opcji do wyboru. Możesz też wybrać jedną z lokat skierowanych do ściślej określonych grup – np. lokaty dla przedsiębiorców czy też lokaty walutowe dla posiadaczy kredytów w innej niż rodzima walucie.

Lokata jednodniowa

Ciekawą propozycją są także lokaty jednodniowe – podpisujemy z wybranym bankiem umowę, powierzając mu swoje pieniądze na jeden dzień. W zamian otrzymamy co prawda zysk. Zazwyczaj składamy taką dyspozycję do godziny 21.00, a bank zwraca je około 09.00 kolejnego dnia. Nie jest to bardzo opłacalna opcja, co wynika z krótkiego okresu trwania umowy, ale za to wygodna. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na kilkumiesięczną lokatę, jest to opcja do przemyślenia.

Lokata walutowa

Depozyt walutowy w walucie obcej nazywa się lokatą walutową. Nie jest łatwym zadaniem wyliczyć zysk na takiej lokacie, gdyż wiele zależy od kształtowania się kursu danej waluty. Może on być inny w dniu zakończenia lokaty niż był w dniu jej rozpoczęcia.

Jest to dość ryzykowny wybór, mimo że oprocentowanie liczone jest przez cały czas trwania lokaty. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradcą finansowym, który doradzi, czy warto rozważać tę opcję.

Lokata progresywna

Bardzo ciekawa opcja, gdyż w przypadku tej lokaty oprocentowanie rośnie w kolejnych miesiącach (czy też okresach) obowiązywania umowy. Według klientów banków to niezwykle atrakcyjna oferta, a dodatkowo zachęcająca do dłuższego przetrzymywania środków na koncie banku.

W pierwszym miesiącu trwania umowy oprocentowanie wynosi na przykład 2%, w drugim 3,5%, a w kolejnym już 5%. Średnie roczne oprocentowanie nie będzie więc tak atrakcyjne jak na reklamach, ale za to można zerwać umowę w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Lokata nocna

Inną opcją, interesującą głównie dla przedsiębiorców, są lokaty nocne. To chętnie wybierany rodzaj lokaty jednodniowej. Na koniec dnia bank przelewa środki na konto lokaty, a rano dokonuje zwrotu wraz z odsetkami. Nie zapewnia ona wielkiego zysku przy niskim nakładzie finansowym, ale jest jedną z opcji do rozważenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here