Nowoczesne wykończenie podłogi w salonie z ogrzewaniem podłogowym

W nowoczesnym budownictwie niezwykle ważna jest dbałość o ograniczenie widoczności elementów różnych instalacji. To dlatego stosuje się wysuwane gniazda wpisane w blat czy podłogę albo montaż podtynkowy armatury i ceramiki. Z tego samego powodu, a jednocześnie dla zapewnienia możliwie największego komfortu cieplnego stosuje się ogrzewanie podłogowe. Niezależnie jaki jest jego typ, konieczne jest dobranie odpowiedniej podłogi, która nie będzie odkształcać się pod wpływem ciepła, nagrzewania i zmiennej temperatury. Niewątpliwie bardzo dobre parametry pod tym względem mają płytki ceramiczne, a dokładniej gres, któremu bliżej przyjrzymy się w dalszej części naszego rozważania. Jakie jeszcze wykończenie będzie odpowiednie do systemu ogrzewania podłogowego w salonie?

Płytka klinkierowa matowa – idealny wybór do industrialnej i rustykalnej aranżacji

Nasza pierwsza propozycja idealna do wykończenia podłogówki to płytka klinkierowa. Oczywiście zawsze bezpośrednio na przewody stosuje się izolację i warstwę posadzki betonowej, a dopiero później wykończenie. Płytka klinkierowa jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Do tego można wybrać ją wbrew pozorom w wielu rodzajach matowego wykończenia. Do industrialnej aranżacji salonu sprawdzi się klasyczna w kolorze cegły i doskonale skomponuje się ze skórzanymi meblami tapicerowanymi posadowionymi na metalowych stelażach. W przypadku ogrzewania podłogowego dość istotne znaczenie dla jego efektywności ma bowiem zastosowanie takich rozwiązań, które nie będą zakłócać przepływu ciepła, jak np. ciężkie meble postawione bezpośrednio na podłodze, pozbawione nóżek czy płóz. Płytka klinkierowa może być również czarna, biała, szara, a nawet żółta, a do tego jej antypoślizgowa powierzchnia zapewnia bezpieczeństwo. Trzeba oczywiście pamiętać o doborze odpowiednich fug również dostosowanych do podłogowego ogrzewania.

Posadzka z żywicy poliuretanowej – do nowoczesnych aranżacji minimalistycznych i glamour

Bardzo modna w ostatnich latach stała się posadzka z żywicy poliuretanowej. Tak jak w poprzednim przypadku wylewa się ją na beton, a nie instalację przykrytą jedynie izolacją. Praca ta jest czasochłonna a proces wylewania poszczególnych warstw może trwać nawet kilka dni. Każda bowiem musi odpowiednio przeschnąć przed położeniem następnej. Nie należy bowiem dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza na powierzchni. Podłoga poliuretanowa z dodatkiem żywic ma szereg zalet. Poza tym, że doskonale „współpracuje” z systemem ogrzewania podłogowego, jest idealnym wyborem dla alergików. Nie przyciąga kurzu i co najważniejsze nie ma w niej spoin w które wchodzi zwykle brud. Zatem utrzymywanie jej w czystości jest naprawdę proste. Salon z taką posadzką jest całkowicie bezpieczny, a podłoga nietoksyczna, wbrew obiegowym opiniom. Taką podłogę również trudno jest zarysować. Oczywiście należy wybierać rozwiązania od renomowanych producentów, którzy zajmują się ich produkcją już od kilkudziesięciu lat. Posadzka żywiczna świetnie komponuje się z każdą nowoczesną aranżacją, zarówno minimalistyczną, jak i w wersji glamour.

Gres lub spiek kwarcowy – elegancka i zawsze równomiernie rozgrzana podłoga

Najlepsze parametry pod względem wytrzymałości na zmienną i wysoką temperaturę obok cegły i płytki klinkierowej, mają gresy i spieki kwarcowe. Obydwa rozwiązania doskonale sprawdzają się do wykończenia podłogi z instalacją grzewczą, zarówno elektryczną, wodną, jak i powietrzną. Tutaj doskonale sprawdzą się najlepsze płytki ceramiczne od Klink.pl. Można znaleźć rozwiązania, które idealnie nadają się do reprezentacyjnych wnętrz. Płytki ceramiczne mogą bowie imitować dowolny materiał. Znajdą zatem coś dla siebie miłośnicy dekoru drewna, betonu, a nawet metalu. Rdzawe wykończenie gresu świetnie sprawdzi się w surowej stylistyce salonu, który jednocześnie zachwyca wzorami na ścianach stworzonymi z betonu dekoracyjnego. Zarówno gres, jak i spiek to nienasiąkliwe materiały, które łatwo się czyści. Mogą mieć antypoślizgową powierzchnię. Wielkoformatowe płytki ceramiczne sprawdzają się również do wykończenia kominka zamkniętego za grubymi szybami i metalowym stelażem. Dzięki temu można stworzyć monochromatyczną aranżację.

Panele LVT – panele poliuretanowe zapewniają cichą i bezpieczną podłogę

Wśród materiałów idealnych do wykończenia systemu ogrzewania podłogowego nie może zabraknąć również paneli LVT. Ich montaż jest niezwykle prosty i po wylaniu posadzki, można układać je na wpust, czyli bez użycia kleju. To również doskonały wybór dla alergików, podobnie jak podłoga żywiczna. Przede wszystkim powierzchnia jest antypoślizgowa, a do tego cicha. Doskonale komponuje się również z nowoczesnym wyposażeniem salonu.

To tylko kilka propozycji, gdyż wbrew pozorom przy odpowiedniej izolacji do wykończenia podłogówki można zastosować naprawdę wiele materiałów. Warto skorzystać z naszego poradnika decydując się na ogrzewanie podłogowe w reprezentacyjnym salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here