Zaburzenia tętna – przyczyny i sposoby leczenia skoków tętna

Tętno

Mięsień sercowy posiada własny układ bodźco-przewodzący czyli, system komórek, odpowiedzialnych za generowanie i przewodzenie impulsów elektrycznych, które pobudzają serce do skurczu. Funkcjonowanie tego układu zależy od bardzo wielu czynników. Dlatego kiedy odpoczywamy serce bije nam wolniej, a gdy na przykład uprawiamy sport lub jesteśmy poddawani stresującym sytuacjom serce bije szybciej. Tętno dostosowuje się do aktualnych potrzeb organizmu.

Zaburzenia tętna – przyczyny

Arytmia serca może polegać na zbyt wolnym pompowaniu krwi, inaczej bradykardia, na zbyt szybkim, czyli tachykardia albo serce robi to nieregularnie. Najczęstszymi przyczynami tych przypadłości są przemęczenie lub niewłaściwa dieta, w której spożywa się dużo alkoholu i używek. Innymi też częstymi przyczynami są : gorączka, nadmierne stężenie sodu lub potasu we krwi, niedobór potas, magnezu i wapnia, nadczynność tarczycy, menopauza oraz choroby serca takie jak miażdżyca, nadciśnienie, zapalenia mięśnia sercowego, wrodzone wady serca oraz kardiomiopatia, czyli grupa chorób prowadzących do dysfunkcji serca, które nie są wadami wrodzonymi. Zaburzenia pracy serca mogą też wystąpić po przedawkowaniu niektórych leków, dlatego trzeba zapoznawać się z ulotkami zamieszczonych w opakowaniu od leku.

Sposoby leczenia arytmii serca

W pierwszej kolejności lekarz osłuchuje pacjenta i wykonuje pomiar tętna. Następnym krokiem jest EKG serca. Jeżeli skurcze występują niezbyt często,konieczne jest wykonanie badania elektrokardiograficznego, które monitoruje czynność serca przez 24 godziny (czyli badania Holtera ). Lekarz może także zalecić wykonanie badanie ECHO serca.
Leczenie zaburzenia tętna jest przyczynowe. Jeśli nie uda się wyeliminować przyczyny nieodpowiedniej pracy serca, lekarz może rozważyć wszczepienie u pacjenta stymulatora serca, do czego rzadko dochodzi, więc nie ma czego się bać :), gdyż jak wcześniej pisałem najczęstszą przyczynom jest źle zbilansowana dieta.

witalnamama.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here