Obecne trendy promują jasne wnętrza. I to nie przypadek. Wszyscy dążymy do wolnej przestrzeni oraz powietrza. Lekkie wnętrze daje swobodę i poczucie lekkości, a tego właśnie brakuje w ciasnych, dusznych miastach i metropoliach. Dzisiaj porozmawiamy o cechach wystroju wnętrz w jasnych kolorach.
Być może oglądałeś wnętrza na zdjęciach w Internecie, a może sam byłeś w takich pomieszczeniach, w których dominujący kolor to biały. Istnieją nawet wnętrza całkowicie białe. Ale jest coś, co sprawia, że są przyjemne dla oka i z jakiegoś powodu nie wydają się całkowicie puste ani zimne jak w szpitalu. Przyjrzyjmy się, co dokładnie sprawia, że te wnętrza są interesujące.
Doskonale zaprojektowany i wygodny układ
Co dziwne, to właśnie jest podstawą sukcesu białego wnętrza. Prawidłowe i ergonomiczne rozmieszczenie mebli i ścian sprawia, że wnętrze jest funkcjonalne. I to właśnie funkcjonalność ożywia zwykłe jasne wnętrze. Stworzenie funkcjonalnego wnętrza oznacza usunięcie wszystkich niepotrzebnych rzeczy, pozostawiając tylko esencję. Aranżując meble, nie zapominaj o wygodnych odległościach między przedmiotami – odpowiedniej szerokości przejścia i dla swobody działania. Wnętrze staje się funkcjonalne, gdy wygodnie jest w nim mieszkać i poruszać się, wygodnie jest gotować, myć i gdzie zachowana jest odpowiednia wolna przestrzeń do działania.
Kompozycja w przestrzeni jasnego wnętrza
Drugim składnikiem jest odpowiednia kompozycja wnętrza – to w jaki sposób elementy wnętrza komponują się ze sobą. Wielkość i kształt stołu, odpowiednia lampa, szafa, fotele i inne elementy wszystko to powinno być odpowiednio rozłożone w przestrzeni. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że wnętrze nie ma faktur, żadnych kolorów, usuniemy wszystkie materiały wykończeniowe. Wnętrze, które ma dobrą kompozycję będzie wyglądać świetnie nawet bez koloru. Jak można to osiągnąć? Istnieją podstawy kompozycji i pewne zasady, według których można ją zbudować. Tego uczą się projektanci wnętrz. Dlatego wnętrza zaprojektowane przez projektanta wnętrz będą dobrze wyglądać nawet w całości w bieli.
Dobór tekstur i materiałów
Uatrakcyjnienie całkowicie białych wnętrz to bardzo trudne zadanie, z którym nie każdy może sobie poradzić. Mimo to rozważymy prostsze metody. Ważne jest, aby dobrać kilka materiałów i rozprowadzić je po całym wnętrzu tak, aby biel nadal dominowała i była tłem. Jednocześnie pozostałe 2-3 materiały mogą być o jeden ton lub dwa ciemniejsze niż biały. Tekstury powinny kontrastować. Co to znaczy? Głównym punktem wyboru tekstur i materiałów będzie stworzenie kontrastowej kombinacji. Mówiąc dokładniej, jeśli dodasz 2-3 materiały, będą się one wyróżniać, ale nie powinny zbytnio kontrastować. Tekstura materiałów może się znacznie różnić. Na przykład białe gładkie ściany, postarzany jasny dąb z sękami, szaro-beżowy len. Wszystkie materiały będą lekkie, ale ich tekstura będzie się znacznie różnić.
Akcenty w białym wnętrzu
Tutaj ważne jest, aby dobrać akcenty, które nadadzą wnętrzu dynamiki, które wypełnią przestrzeń i dodadzą jej uroku. Jeśli wnętrze jest zbyt wyblakłe, można wybrać akcent w kolorze czarnym lub ciemnoszarym i powtórzyć go w kilku miejscach. To ustala rytm we wnętrzu, dzięki czemu wnętrze staje się ciekawsze. Na przykład możesz użyć żyrandola z prostą czarną ramą, położyć na sofie ciemnoszarą poduszkę a krzesła wybrać z czarnymi metalowymi nogami.
Ważne jest, aby nie przeciążać przestrzeni czarnymi elementami. Istnieje ryzyko uzyskania zbyt kontrastowego wnętrza, a to może zakłócić spokój wnętrza.
Czytaj także: Jak wykorzystać cegłę we wnętrzu
Starannie dobrane dekoracje wnętrza
Wystrój w jasnym wnętrzu powinien być starannie dobrany. Rośliny np.mogą być bardzo dobrymi elementami dekoracyjnymi. Postawienie palmy na podłodze w pobliżu sofy to dobry sposób na ożywienie wnętrza. Ważna jest jednak zasada, aby nie przesadzić z dekoracją. Każdy drobiazg powinien być starannie dobrany. Nie ma sensu prezentować wszystkich swoich zdjęć i rozkładać wszystkich pamiątek z podróży. Lepiej jest znaleźć odpowiednie miejsce i pokazać tylko te ulubione przedmioty.
Postaw na duży kontrastowy element
Jeśli trudno jest stworzyć kompozycję zawierającą tylko jasne elementy, zawsze możesz zaakcentować jedną ścianę kolorem lub dekoracyjną teksturą. Tutaj możesz eksperymentować. Na przykład wybierz klasyczną cegłę jako akcent lub betonowe płyty. Głównym zamysłem jest stworzenie kontrastowego akcentu. Ważne jest, aby nie przesadzić i nadal pozostawić w całości jasne wnętrze z przewagą bieli.
Te sześć punktów, które omówiliśmy, jest podstawą przy projektowaniu wnętrz w bieli.
Może Cię również zainteresować: https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-przedpokoju-to-wizytowka-mieszkania