taxi warszawa

Chcesz zwiedzić Warszawę w jeden dzień? A może masz na to troszkę więcej czasu, ale i tak musisz zrobić to w ekspresowym tempie? Koniecznie dobrze rozplanuj logistycznie swoją wyprawę, uwzględniając kilka ważnych kwestii, aby nie spotkać się z gorzkim rozczarowaniem.

1. Mapa, aplikacje

Priorytetowo trzeba mieć ze sobą mapę miasta, aby trafić nawet w najmniej znane Ci miejsce bezproblemowo. Przydadzą się też aplikacje na smartfona, które pokażą Ci poszukiwane lokalizacje oraz dowiesz się za ich pomocą, gdzie np. można smacznie i tanio zjeść. To także dobra podpowiedź, jeśli chodzi o imprezy kulturalne, odbywające się w różnych częściach miasta.

Jeśli kompletnie nie wiesz, gdzie co się znajduje, zainstaluj sobie aplikacje Jak dojadepl. Dostaniesz szczegółowe informacje o tym, jak się dostać w dany punkt miasta, jakim środkiem lokomocji i skąd.

Natomiast rozkład autobusów miejskich znajdziesz w aplikacji Go2Stop – szybko i sprawnie zorientujesz się, jaką linią dojedziesz w wybrane miejsce.

2. Informacja turystyczna

Najwięcej informacji praktycznych uzyskasz z miejskich witryn internetowych np. www.warszawa.pl czy www. Warsawtour.pl. Oprócz tego zapisz sobie w notatniku podstawowe adresy, związane z informacją turystyczną działającą stacjonarnie. Jest to np. Centrum Informacji Turystycznej na Krakowskim Przedmieściu 39, Informacja Turystyczna Dworzec Centralny na Alejach Jerozolimskich 54, czy Informacja Turystyczna Dworzec Zachodni Na Alejach Jerozolimskich 144.

3. Przyjazd do Warszawy

Jeśli przyjeżdżasz do Warszawy autobusem, musisz wiedzieć, ze w mieście są dwa duże dworce – Stadion na Pradze i Dworzec Zachodni na Ochocie. Zwiedzanie miasta możesz kontynuować autobusami miejskimi. Jest naprawdę mnóstwo połączeń, ponad 158 linii! Informacje o transporcie miejskim znajdują się pod adresem internetowym www. ztm. Waw.pl

Przyrządzasz do Warszawy pociągiem? Możesz wysiąść na Dworcu Wschodnim na Pradze na ul Kijowskiej 14, ale najczęściej przyjezdni korzystają z Dworca Centralnego mieszącego się na Alejach Jerozolimskich 54. Informacja o pociągach dalekobieżnych znajduje się na stronie www.pkp.pl, www. Intercity.pl

4. Poruszanie się po mieście

Kolejna sprawa dotyczy komunikacji i poruszania się po Warszawie. Niestety, do wielu miejsc zlokalizowanych na Starym Mieście mogą wjeżdżać jedynie autobusy i taksówki. Jeśli już znajdziesz parking, to zazwyczaj jest problem z dostępnością. Oczywiście należy kupić bilet postojowy, co się nie opłaca przy dłuższym zwiedzaniu. Warto więc czasami dojechać gdzieś taksówką. Spisz sobie wcześniej numery do kilku firm, zajmujących się przewozami pasażerskimi. Wystarczy w Google umieścić frazę „taxi Warszawa”, a pojawi się wiele linków, przekierowujących do konkretnych firm.

Jak już zostało wyżej wspomniane, komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozbudowana. Autobusy zawiozą Cię w każde miejsce miasta, ale czasami trzeba liczyć się z korkami i spóźnieniami. Linia 175 łączy lotnisko, Dworzec Centralny, rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Warto skorzystać z linii 180, Warszawskiej Linii Widokowej. Podróżując takim autobusem, zobaczysz największe zabytki miasta. Natomiast linia 11. biegnie z ronda Gaulle’a przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Piłsudskiego, plac Teatralny, plac Bankowy, aż do dawnej dzielnicy żydowskiej. Jeśli przyjedziesz do miasta w weekend, możesz skorzystać z linii turystycznej 100, kończącej swój bieg na placu Zamkowym.

Warto też skorzystać z tramwaju – bardzo romantyczny i tradycyjny sposób poruszania się po mieście. Kursują w godzinach 5-23, ale zasięg wszystkich linii nie obejmuje wszystkich miejsc Warszawy. Podróżowanie tramwajem, tak czy inaczej, jest jednak bardzo sympatyczne – nie ma korków i można popatrzeć przez okno na ciekawe miejsca stolicy.

Niektórzy korzystają z metra poruszającego się w błyskawicznym tempie. W kilka minut można przejechać z Centrum do Młocin itd. Metro łączy Warszawę z Południa na Północ oraz lewy i prawy brzeg Wisły. Za pomocą metra szybko dostaniesz się np. z Woli na Pragę.

5. Rowery

Jeśli wolisz poruszać się rowerem i nie są to spore odległości, warto go wypożyczyć. Zrobisz to, rejestrując się na stronie Veturilo, wpłacając jedynie 10 zł. Od tego momentu możesz korzystać z rowerów 24 godz. na dobę przez cały tydzień, kiedy tylko chcesz. Dostaniesz po rejestracji kod PIN, sms i e-maila, które posłużą do weryfikacji danych. Aplikacje Gdzieturilo na androida i BikeRadar na I’Phonea pozwolą Ci znaleźć wypożyczalnie rowerów i zorientować się, czy są wolne miejsca.

6. Aktywny wypoczynek

Jeśli marzy Ci się aktywne spędzanie czasu w Warszawie, możesz korzystać ze ścieżek rowerowych. Jedną z nich, bardzo popularną, jest Nadwiślańska Ścieżka Rowerowa, która liczy sobie 37 km. – zaczyna się w Puszczy Kampinoskiej, a kończy się w Wilanowie-Powsin. Jadąc tą trasą, zobaczysz m.in park na Solcu, pojedziesz Wisłostradą brzegiem Wisły – czyli bardzo urokliwe klimaty.
Drugą ciekawą warszawską rozrywką jest kolejka staromiejska, która wyrusza z Placu Zamkowego i w to samo miejsce wraca, robiąc turystyczną pętlę. Oczywiście turystom towarzyszy przewodnik.

Warto też zajrzeć do ogródków botanicznych. Pierwszy z nich mieści się na Alejach Ujazdowskich 4, drugi na Powsinie, trzeci na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Możesz także przepłynąć statkiem po Wiśle z przystani przy moście Śląsko-Dąbrowskim lub skorzystać z punktów widokowych na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki, na wieży Kościoła Św. Anny oraz na lotnisku Okęcie. Jeśli lubisz chodzić na koncerty i różne wydarzenia artystyczne są Ci bliskie, Warszawa stoi dla Ciebie otworem. Jest kilka cyklicznych imprez, które zawsze dobywają się w mieście i przyciągają tłumy mieszkańców oraz przyjezdnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here