Ból jąder może mieć naprawdę bardzo poważne przyczyny. Zaliczamy do nich nowotwór jąder lub pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Jakie inne przyczyny może nieść ból jąder? Jakie inne objawy towarzyszą poważnym chorobom jąder? Na czym dokładnie polega leczenie, gdy problem dotyczy jąder?
Ból jąder – objawy
Ból jąder to nie jedyny objaw, gdy z jądrami dzieje się coś niepokojącego. Jedno z jąder może być wyraźnie powiększone i cięższe, co łączy się z dużym dyskomfortem podczas chodzenia. Ból może się również pojawiać jedynie przy dotykaniu jądra. Wraz z bólem jądra może się również pojawiać jego zaczerwienienie, obrzęk, częste oddawanie moczu lub bolesne oddawanie moczu. Jakie choroby wiążą się z powyższymi objawami i bólem jąder?
Ból jąder – przyczyny
Ból jąder może sugerować wiele poważnych dolegliwości związanych z tym narządem. Ważne jest, aby go nie bagatelizować i nie ignorować, ale zgłosić się do lekarza. Najczęstszą przyczyną bólu jąder jest skręt jądra. Do najgroźniejszych przyczyn bólu jąder jest natomiast pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, która zagraża zdrowiu jak i życiu. Bardzo groźny dla zdrowia i życia jest także nowotwór jąder. Problem w tym, że nowotwór jąder nie zawsze objawia się nagłym bólem. Niekiedy może rozwijać się bezobjawowo lub ból jądra może pojawić się tylko przy dotykaniu. Nowotwory jądra objawiają się silnym bólem jąder tylko w niewielkim procencie przypadków. Jądro może być wyraźnie powiększone, boleć tylko przy dotyku oraz może być wyraźnie twardsze. Charakterystycznym objawem w nowotworze jądra może być również zwiększony ciężar jądra i dyskomfort odczuwalny w podbrzuszu. Inną poważną przyczyną bólu jąder jest skręt jąder. Jest to jednocześnie jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się bólu jąder. Skrętowi jąder towarzyszy silny, jednostronny ból, który pojawia się nagle. Ból może promieniować na podbrzusze i pachwiny. Przy skręcie jąder pojawia się także zaczerwienienie moszny i asymetryczne jądra. Skrętowi jąder może towarzyszyć również gorączka i nudności. Skręt jąder pojawia się najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania i noworodków. Kolejną przyczyną bólu jąder jest zapalenie najądrza. Choroba ta charakteryzuje się ostrym bólem najądrza. Bólowi może towarzyszyć obrzęk i zaczerwienienie jąder. Przy zapaleniu najądrza może się również pojawić częste oddawanie moczu lub ból towarzyszący oddawaniu moczu. Do zapalenia jądra może dojść podczas chorowania na różyczkę, świnkę, a także w przebiegu zakażenia wirusowego. W zapaleniu jądra pojawia się ból jąder, jądra są stwardniałe, a ból pojawia się również w jamie brzusznej. Zapaleniu jądra może towarzyszyć także osłabienie, nudności, gorączka i dreszcze. Przepuklinie mosznowej również towarzyszy ból jąder. Jedną z przyczyn przepukliny mosznowej jest powstały guz w obrębie moszny. Guz jest zazwyczaj duży i miękki. Po powiązaniu nasieniowodów towarzyszyć może również ból jądra, który pojawia się podczas współżycia, wytrysku, a także podczas wysiłku fizycznego.
Zapalenie jądra oraz zapalenie nadjądrza
W diagnostyce bólu jądra podstawowe znaczenie ma odróżnienie zapalenia najądrza od skrętu jądra. Dolegliwości bólowe w przypadku zmian zapalnych najądrza lub jądra narastają powoli i stopniowo, towarzyszy im zwykle gorączka (temperatura ciała ≥ 38°C). Jądro jest obrzęknięte, zaczerwienione, tkliwe. Poza tym zapalenie może się objawiać się częstym oddawaniem moczu, bólem w cewce moczowej. Zapalenie najądrza w porównaniu ze skrętem dotyczy starszych chorych. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych. Poza tym zaleca się choremu tzw. elewację moszny czyli leżenie w łóżku z moszną uniesioną do góry (chory powinien podłożyć sobie wałek/poduszkę pod mosznę). Terapię można prowadzić ambulatoryjnie, to znaczy w poradni urologicznej, w większości przypadków jest ona skuteczna. Część chorych jednak nie odpowiada na leczenia preparatami doustnymi, wymagają oni przyjęcia do szpitala i podawania leków drogą dożylną. U części chorych konieczne będzie wykonanie zabiegu usunięcia najądrza, jeżeli leczenie nie przynosi poprawy lub dochodzi do powstawaniu ropni w najądrzu. Zabieg należy wykonać zanim proces zapalny obejmie jądro. Konsekwencją usunięcia najądrza jest obniżenie płodności – plemniki z jądra po stronie operowanej nie będą mogły przedostać się do dróg wyprowadzających nasienie, jądro jednak zachowa czynność hormonalną. Zapalenie jądra może być konsekwencją nieleczonego zapalenia najądrza (szerzenie się procesu zapalnego przez ciągłość) lub powstawać na drodze zakażenia krwiopochodnego. Jądro jest wtedy bardzo bolesne, twarde, powiększone, obrzęknięte, skóra moszny jest zaczerwieniona i napięta. Postępowanie z chorym jest takie samo jak w przypadku zapalenia najądrza. Leczenie prowadzi się zwykle w warunkach szpitalnych. Konsekwencją nieleczenia zapalenia najądrza może być utrata jądra (usunięcie jądra).
Ból jąder – leczenie
Pojawienie się bólu jądra niemalże zawsze oznacza poważne problemy ze stanem zdrowia. Nie należy ich zatem bagatelizować. Pierwszą pomocą przy bólu jąder jest ułożenie w pozycji leżącej z uniesieniem moszny ku górze. Warto również nałożyć okład z czystej wody w temperaturze pokojowej. Można również zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jeżeli dodatkowo pojawiła się wysoka temperatura. Należy również zgłosić się do lekarza, a w przypadku bardzo silnego bólu wezwać pogotowie.