Ceny nieruchomości w Warszawie idą w górę – infografika

0
2091

Kupujący mieszkania ubolewają nad podwyżkami cen. Deweloperzy też mają powód do narzekań. Jak pokazał raport wyceniarki nieruchomości Sonar, inwestorom brakuje gruntów pod budowę. Trudniej o ziemię, więc średnie ceny 1m2 są rekordowo wysokie, wynoszą obecnie 9000 zł. Jeszcze w styczniu było 547 zł taniej, 8453 zł za m2. A w lipcu 8880 zł. Sonar przewiduje, że w listopadzie ceny dobiją do 9208 zł.

Podobna sytuacja w całym kraju. Podwyżki cen mieszkań

10 lat temu mieliśmy kryzys na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań wykazywały ogromne wahania. Z dnia na dzień skakały w górę o kilkadziesiąt procent. Teraz sytuacja jest stabilna. Mamy tendencję wzrostową, ale w miarę równomierną. Z miesiąca na miesiąc widoczne są podwyżki o 0,5 – 1,5%. Z maja na czerwiec było to 0,7%, z czerwca na lipiec 0,53%, a z lipca na sierpień 1,35%. Łącznie 6,47% od stycznia.

Powyższe dane na bazie analizie przygotowanej przez portal nieruchomości sonarhome.pl.

raport sonarhome

To sytuacja w Warszawie. Podobnie jest w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu. Z raportu Sonar wynika, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni. Ceny dalej będą rosły, a zakup mieszkania będzie bardziej bolesny dla portfela. Widać to w wyliczeniach, średnio o 33 000 zł podrożały mieszkania 50-70 m2. W zaledwie 8 miesięcy.

Deweloperzy budują na potęgę i na potęgę sprzedają

Teraz jeszcze nic nie zapowiada załamania rynku. Deweloperzy nadal mają rezerwy ziemi, które wedle analiz wystarczą na około 10 miesięcy. Kiedyś było to 5-6 lat. Wykorzystują sytuację i planują kolejne inwestycje, wszystko po to, aby odpowiedzieć na duży popyt.

Za rok może to się zmienić. Tylko najwięksi inwestorzy na rynku, tacy jak Murapol czy ATAL mają banki ziemi, które wystarczą na 2-3 lata. Możliwe, że mniejsze firmy upadną, bo nie będzie ich stać na zakup drożejących gruntów. Jeszcze w 2017 roku w Warszawie m2 w topowych lokalizacjach kosztował 2000 zł. Teraz tyle trzeba zapłacić za m2 na obrzeżach. W centrach miast widoczne są podwyżki nawet o 70-80%.

Mimo to rynek nie może się nasycić. Raport Sonar pokazuje, że coraz szybciej wyprzedają się mieszkania. Teraz średni czas aktywności oferty wynosi 94,5 dnia. Jeszcze w kwietniu było to 127,3 dnia, a w lipcu 99,5 dnia. To wynik kilku czynników, wśród których warto wymienić większą łatwość w otrzymaniu kredytów, bogacenie się Polaków, przybywających do Polski inwestorów zagranicznych oraz coraz większą liczbę imigrantów z Europy Wschodniej i Zachodniej.

Czy teraz warto kupować nieruchomości w Warszawie?

Jest taniej niż będzie za kilka miesięcy. Raport Sonar nie pozostawia co do tego wątpliwości. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od 5 lat i ma się całkiem dobrze. Ceny drożeją co miesiąc, a podwyżki wynoszą nawet 70 zł za m2.

Aktualne średnie ceny nieruchomości w Warszawie można sprawdzić na stronie Sonar –https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here