Ćmy, podobnie jak kolorowe dzienne motyle wywodzą się z tego samego rzędu ewolucyjnego Lepidoptera. Poza różnym trybem aktywności, główne różnice widoczne są w wyglądzie.
Różnice w kolorystyce wynikają głównie z odmiennego trybu aktywności – ćmom nie są potrzebne okazałe barwy, ponieważ w ciemności, w której żyją i tak ich nie widać, a szaro-brązowe wzory na skrzydłach służą jako kamuflaż, podczas gdy jaskrawe ubarwienie motyli dziennych ma za zadanie ściągnąć na nie uwagę. Jednak to nie są jedyne różnice pomiędzy tymi dwoma grupami motyli.
Poza kolorystyką inna bardzo rzucająca się w oczy różnica tkwi w budowie czułków – czułki dziennych motyli są cienkie, proste i zwykle zakończone tak zwaną buławką. Czułki ciem są szerokie i pierzaste, zwłaszcza u samców, co pomaga im wychwytywać feromony samic z tego samego gatunku.
Charakterystyczną cechą ciem jest ich pęd do światła – naukowcy nie są zgodni co do przyczyny, wskazują na ewolucyjny mechanizm nawigacji oparty o światło, ale nie ma co do tego pewności.
A co jedzą ćmy? Dokładnie to samo, co inne motyle. Żywią się głównie nektarem kwiatów kwitnących w nocy, przy okazji je zapylając. Część ciem jednak przez całe swoje życie nie jedzą, pożytkując energię, którą zmagazynowały na zapas, będąc w stadium poczwarki.
Jeśli chciałbyś przyciągnąć ćmy na swój balkon lub do ogrodu, musisz posadzić kwiaty charakteryzujące się dużą ilością nektaru – aksamitki, floksy, lawendę czy miodunkę.
Jeśli zaś ćma trafi jakoś do naszego domu, najprostszym sposobem, aby się jej pozbyć będzie zgaszenie wszystkich świateł – ćma znajdzie inne źródło światła i wyfrunie.