Co daje BCAA?

O białku serwatkowym i kreatynie powiedziano już niemal wszystko. Jest jednak taki suplement, który wciąż wzbudza rozmaite teorie i kontrowersje. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co daje BCAA.

BCAA to suplement, który zawiera aminokwasy rozgałęzione, najważniejsze w tworzeniu i budowie włókien mięśniowych. Z tego powodu przez wielu są uważane za bardzo ważne w procesie regeneracji po treningu. Jakiś czas temu zaczęły się jednak poważne kontrowersje wokół tego tematu, ponieważ z niektórych badań zaczęło wynikać, że BCAA wcale nie jest takie dobroczynne, jak sądzono. Wyniki badań mówiły, że owszem, aminokwasy w BCAA są tymi najważniejszymi w budowie włókien mięśniowych, jednak aby regeneracja przebiegała poprawnie, mimo wszystko muszą być też dostarczone te mniej istotne aminokwasy, których BCAA już nie zawiera. Z tego powodu warto jeść produkty, które posiadają pełną gamę aminokwasów.

Sportowcy do odkryć naukowych ustosunkowali się różnie. Niektórzy zrezygnowali z brania BCAA, a inni przekonują, że dzięki temu suplementowi poprawili swoje wyniki, a badania są niejednoznaczne i co kilka lat zmieniają się ich wyniki.

W zamyśle BCAA ma zwiększać syntezę białek, chroniąc mięśnie przed katabolizmem. Stosowanie BCAA teoretycznie zmniejsza też wydzielanie serotoniny, odpowiedzialnej za uczucie znużenia i zmęczenia. A jak jest naprawdę? Na to pytanie każdy już musi odpowiedzieć sobie sam, ponieważ opinie w tej sprawie są różnorodne i niejednoznaczne, ciężko więc stwierdzić, gdzie leży prawda.

lov3.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here