Co robić, gdy stopy się pocą?

Gdy stopy pocą się ponad normę, zaczynamy się zastanawiać co może być przyczyną. Problem ten należy do krępujących. Często przysparza wstydu i zakłopotania. Nadpotliwość stóp potrafi przybierać chorobliwą postać i w pewnym momencie trzeba podjąć decyzję o leczeniu.

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym. Zabezpiecza organizm przed przegrzaniem się. Jest on wydzielany przez rozsiane w skórze gruczoły potowe. Na stopach znajduje się aż 6 razy więcej gruczołów potowych, w porównaniu do innych części ciała. Zazwyczaj większa ilość potu wytwarzana jest w czasie intensywnego wysiłku fizycznego, przebywania w wysokich temperaturach lub w sytuacjach stresujących.

Przyczyny nadpotliwości stóp

Nadpotliwość stóp możemy podzielić na:
– wtórną, czyli nadpotliwość jest związana z przyjmowaniem niektórych leków, używek, stosowania niewłaściwej diety, chorobami typu cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość, nerwica, nowotwór. W okresie menopauzy u kobiet również możemy zauważyć tą dolegliwość.
– pierwotną, w takiej sytuacji za nadmierną potliwość odpowiadają nasze geny. Gruczoły potowe są nadmiernie pobudzane przez nerwowy układ współczulny.

Leczenie nadpotliwości stóp

Brak działań w kierunku zahamowania nadpotliwości stóp może prowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Możemy do nich zaliczyć m.in. infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Bardzo istotne jest, aby zacząć działać jak zauważymy problem.
Występują różne metody leczenia nadpotliwości. Z metod domowych możemy wymienić picie naparów ziołowych z szałwii, melisy, pokrzywy, skrzypu. Istnieje też możliwość moczenia stóp w przygotowanym naparze. Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie antyperspirantów, dezodorantów, talków i innych kosmetyków, które mają za zadanie zabijać bakterie i blokować kanaliki odprowadzające pot na zewnątrz.
Na rynku dostępne są również zabiegi dla stóp, które nadmiernie się pocą. Pierwszym zabiegiem jest jonoforeza. Zabieg ten polega na stopniowym porażaniu kanalików jonowych w gruczołach potowych pod wpływem prądu elektrycznego. Brzmi groźnie, ale zabieg jest bezbolesny i skuteczny. W nadmiernej potliwości stóp można zastosować także toksynę botulinową. Zabieg polega na ostrzykiwaniu stóp tą substancją. Następuje wtedy hamowanie działania gruczołów potowych umiejscowionych na stopach.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here