Chwila odpoczynku w codziennym, zabieganym świecie jest na wagę złota. Często wybieramy wówczas drzemkę, która jednak daje krótkotrwałe efekty, a dużo częściej nas rozbija i sprawia, że nie możemy złapać normalnego rytmu przez resztę dnia. Zamiast tego warto sięgnąć po odpoczynek z słuchawkami w uszach, by zrelaksować się przy naszych ulubionych brzmieniach. Tylko co tak naprawdę sprawia, że muzyka nas odpręża?

Wrażliwi na dźwięki

            Już wiele wieków temu zauważono, że ludzki umysł jest wrażliwy na dźwięki. Zbyt wysokie lub niskie, a pozostające w naszym rejestrze, sprawiają, że stajemy się rozdrażnieni i nerwowi. Z drugiej strony przyjemne dla ucha, delikatne brzmienia sprawiają, że jesteśmy spokojniejsi i lepiej wykonujemy codzienne zadania. Wszystko poprzez stymulację odpowiednich ośrodków mózgowych, które są odpowiedzialne za koncentrację oraz przetwarzanie bodźców. Jeżeli są one pobudzane w sposób gwałtowny, stajemy się nerwowi, jeżeli są muskane, potrafimy się zrelaksować i lepiej wykorzystać każdą chwilę błogości.

Jesteśmy różni

            Jednak nie wszystkie rodzaje muzyki zadziałają na każdego. Tak naprawdę jest to proces indywidualny. Zależny od tego jak zostaliśmy wychowani, od natężenia dźwięku wokół nas oraz od wielu innych czynników zewnętrznych. Istotą dobrego relaksu z muzyką jest jej rodzaj, co doskonale uchwyciło internetowe radio Tuba.fm. Zróżnicowana ofert kierowana do każdego słuchacza sprawia, że relaks przy odpowiednich nutach jest łatwiejszy i bliższy. Stymulacja naszego mózgu może odbywać się wieloma kanałami, jednak dźwięki, poprzez przewodnictwo kostne, docierają do nas zdecydowanie najłatwiej. Istotną rolę w całym procesie pełni więc różnorodność gatunków. Niezależnie od tego czy lubimy ostre, gitarowe riffy czy delikatne, smyczkowe staccato, powinniśmy dostosować odpowiednią głośność, gdyż zbyt silna muzyka, zwłaszcza bezpośrednio do uszu, może spowodować poważne problemy ze słuchem.

            Warto znaleźć swój rodzaj muzyki, który odpręży nas i dodatkowo ułatwi odpoczynek. Dzięki temu będziemy mogli czerpać z tego niepohamowaną przyjemność, a jednocześnie w pozostałych chwilach będziemy bardziej skoncentrowani i lepiej wykonamy każde powierzone nam zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here