zdrowy wzrok

Bardzo powszechnie zapominamy, jak istotnym zmysłem jest wzrok. Dopiero jeśli zauważamy zaburzoną ostrość widzenia, zaczynamy dbać o swoje oczy. Jednak bardzo powszechnie składa się, że jest już za późno. Z prowadzonych badań wyłania się dosyć niepokojący obraz. Blisko 290 milionów ludzi ma problemy ze wzrokiem. W Polsce na te dolegliwości cierpi blisko połowa osób w wieku 16-54 lata. Jak efektywnie dbać o wzrok każdego dnia? Czy są sposoby na poprawę kondycji naszych oczu?

Presbiopia – powszechny kłopot

Starczowzroczność może pojawić się chociażby u osób, które nie nie miały problemów z widzeniem. Nie jest uznana za przypadłość, ponieważ to dobry proces starzenia się organizmu. Z upływem lat soczewka twardnieje, traci elastyczność i możliwość swobodnej zmiany kształtu, i to więcej możliwość akomodacji. Źrenica jest się węższa i mniej czuła na światło. Pierwsze objawy to brak ostrości widzenia przedmiotów w naszej odległości, jeśli np. nie możemy odczytać drobnego druku lub trudności z czytaniem zwłaszcza przy niewielkim oświetleniu. Osoby dorosłe, które zauważą u siebie pierwsze problemy powinny zgłosić się do specjalisty, żeby sprawdzić czy więc nie pierwsze sygnały presbiopii. Rozwój współczesnej medycyny pozwala na całe rozpoznanie dolegliwości wzroku i wykorzystanie odpowiedniego leczenia, dzięki któremu możemy zniwelować sygnały i przywrócić komfort życia. Najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z procesem starzenia się oka jest wykorzystywanie okularów lub soczewek kontaktowych. Od kilku lat dostępna jest też w Polsce innowacyjna metoda laserowej korekty wzroku –intraCOR.

jak zadbać o zdrowe oczy i polepszyć wzrok

Pogarszający się wzrok-jak zapobiegać?

Gdy zauważymy, że nasze pole znajdowania się zwęża, jeszcze niezwykle musimy wytężać wzrok, żeby dostrzec konkretny kłopot z dalszej odległości, to najlepszy czas, żeby zadbać o oczy. W tym elementu winni łączyć się do paru prostych wskazówek. Przede wszystkim mowa tu o odpowiednich ćwiczeniach oczu, diecie, a także stosowaniu kropli. Również warto też zadbać o odpowiednie przerwy w ciągu pracy przy komputerze czy oglądaniu telewizji. Pamiętajmy i o zapobieganiu za długiego bycia w klimatyzowanych i suchych wnętrzach.

Ćwiczenia oczu

Dobrym sposobem na odmłodzenie wzroku mogą być odpowiednie ćwiczenia. Zacznijmy od cyklicznych przerw w czasie pracy przed monitorem komputera. Przerwy nie powinny być krótsze aniżeli co pół godziny. Dodatkowo dobrze wietrzmy nasze stanowisko pracy. Jakie ćwiczenia poprawiające ostrość wzroku będą najlepsze? Dobrze sprawdzi się patrzenie w dal, a także mruganie. Czas przerwy w praktyce warto też wykorzystać na krótki spacer. Wówczas nasze oczy odpoczną.

Krople na zmęczone oczy

Powszechnie zdarza się tak, szczególnie podczas długotrwałej pracy przy komputerze czy maratonu filmowego, że po pewnym czasie zaczynamy czuć palenie, suchość czy nacisk. Wynika to z faktu, że pracując przed monitorem czy oglądając telewizję, zdecydowanie rzadziej mrugamy aniżeli normalnie. Co powoduje, że oczy nie są w dobrze nawilżone. W takiej sytuacji warto sięgnąć po krople. To tylko określane „sztuczne łzy”, jakie są wesprzeć właściwe nawilżenie oczu. Dostępne są bez recepty, co jednak ważne winni unikać leków zawierających środki konserwujące, ponieważ mogą one podrażniać oczy i pogarszać nasz stan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here