danie wegetarianskie

Kiedy słyszymy o tym, że ktoś w grupie jest wegetarianinem, raczej nie jesteśmy zaskoczeni. Dieta wegetariańska stała się bardzo popularna w ostatnich latach, coraz silniejsze przekonania stojące za decyzją wielu osób w kwestii sposobu odżywiania wydają się tylko umacniać jej pozycję. Wiadomo również, że dieta wegetariańska ma swoje zalety. Kwestią wątpliwą pozostaje jedynie dieta wegetariańska stosowana przez dzieci. Czy jest to bezpieczne? Czy może źle wpłynąć na ich rozwój?

Czy można stosować dietę wegetariańską u dzieci?

W internecie można znaleźć informacje o tym, że dieta wegetariańska nie powinna być stosowana ani u dzieci, ani nawet u młodzieży. Bez problemu znajdziemy także wiele głosów, z których wynika, że nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania takiego systemu odżywiania u dzieci. Główną różnicę pomiędzy opiniami stanowią źródła. Według uznanych stowarzyszeń żywieniowych, jak np. British Dietetics Association (Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne) oraz Academy Of Nutrition and Dietetics (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne) dieta wegetariańska może być stosowana na każdym etapie życia. Jeżeli chodzi o opinię polskiego Ministerstwa Zdrowia, dopuszczalna u dzieci jest tylko dieta wegetariańska, choć ministerstwa Stanów Zjednoczonych i Anglii przyzwalają również na dietę wegańską, w której całkowicie eliminuje się produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jak stosować dietę wegetariańską u dzieci, aby była zdrowa?

Dieta wegetariańska może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, z tą równicą, że w przypadku młodszych osób konieczne jest jeszcze skrupulatniejsze pilnowanie, czy spożywane posiłki zapewniają wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Podstawę diety powinny stanowić nie zawsze lubiane przez dzieci rośliny strączkowe, które są bogate w witaminy. Poza nimi główne źródła białka powinien stanowić nabiał i jaja. Trzeba przy tym uważać na produkty, które zawierają dużo tłuszczu, jak np. ser żółty, ponieważ jego nadmierne spożywanie może doprowadzić do podwyższenia stężenia cholesterolu. Wybór diety wegetariańskiej dla dziecka wiąże się z nawet większą odpowiedzialnością niż w przypadku diety nieeliminującej żadnych produktów. Rodzice muszą zadbać o odpowiednia podaż błonnika. Znajduje się on m.in. w płatkach owsianych, ryżu, kaszach oraz warzywach. Przejście na dietę wegetariańską nie zwalnia również z konieczności unikania cukrów prostych i wysokoprzetwozonych produktów, które bez wyjątków szkodzą zdrowiu.

Dieta pudełkowa dla młodszych i starszych wegetarian

Planując rozpoczęcie diety wegetariańskiej, warto zastanowić się nad dietą pudełkową. Takie rozwiązanie można dostosować zarówno do potrzeb dorosłego, jak i dziecka, ponieważ firmy cateringowe przygotowywaną dzienne porcje zgodnie z określonymi przez klientów wytycznymi. Największymi zaletami są pewność, że dieta zawiera wszystkie składniki   potrzebne do wzrostu oraz zwalniając z konieczności gotowania, daje możliwość oszczędzenia znacznej ilości czasu. Przed rozpoczęciem takiej diety u dziecka warto także skonsultować się z dietetykiem i wykonać badania krwi – z reguły to tylko formalności, ale w końcu chodzi o zdrowie dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here