Cały dzień pracujemy, uczymy się, uprawiamy sport i wykonujemy inne czynności, a w ten sposób spalamy energię i w efekcie z biegiem czasu w końcu zaczynamy odczuwać zmęczenie, spadek formy i brak sił. Po tak aktywnie spędzonym długim, wielogodzinnym, męczącym dniu należy nam się kilkugodzinny wypoczynek, który pozwoli odzyskać siły i być gotowym na wyzwania kolejnego pracowitego dnia. Tutaj nie wystarczy jednak krótka drzemka czy chwila czasu mile spędzona w wygodnym fotelu. Nasz organizm wymaga snu dobrej jakości.
Czym jest zdrowy sen? To kluczowe pytanie, na które musimy znaleźć prawidłową odpowiedź, jeżeli chcemy być zdrowi, pełni energii i chęci do życia i swoich codziennych zadań, których przecież nie unikniemy.
Na pytanie czym jest zdrowy sen nie ma jednej prostej i uniwersalnej odpowiedzi, gdyż jest to zbiór wielu zasad niekiedy różnych w zależności od osoby, która je stosuje. Często o tym zapominamy, ale nie tylko w przestrzeni publicznej obowiązują pewne normy i standardy dopuszczalnych zachowań, również w sypialni musimy nabrać pewnych dobrych nawyków, a zarazem wyeliminować te złe. Kluczowe jest zrozumienie i nauczenie naszego organizmu, że łóżko służy do spania, a nie oglądania telewizji, czytania, jedzenia czy słuchania muzyki. Początkowe zmiany mogą być trudne do akceptacji jednak wytrwałość przyniesie dobre efekty, a nasza kultura snu ulegnie znaczącej poprawie.
Kolejnym elementem do rewizji i wprowadzenia ewentualnych potrzebnych korekt, jest wygoda w łóżku na optymalnym poziomie, cisza i spokój panujące w pomieszczeniu sypialnym, także ilość światła jaka ma tam wpadać w czasie, kiedy mamy tam spać musi być do nas dobrana, nie może go być zbyt dużo lub o zbyt dużej ostrości i natężeniu. Wbrew stereotypom nie wystarczą nam trzy lub cztery godziny snu na dobę (zwłaszcza na dłuższy okres takiego postępowania). Zdrowy dorosły człowiek jak wskazują wiarygodne wyniki badań potrzebuje, by wypocząć około ośmiu godzin snu bez przerw i zakłóceń w rozsądnym przedziale godzin (sen w dzień to nie to samo).