Dieta BARF

Dieta BARF z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie w środowisku weterynarzy, a także wśród właścicieli czworonogów. Coraz więcej producentów karm dla psów decyduje się też na wypuszczenie specjalnej linii puszek w stylu BARF. Czy rzeczywiście warto na tę dietę przestawić swojego psa? Kiedy karma bezzbożowa sprawdzi się najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym właściwie jest BARF?

BARF to dzisiaj bardzo popularny sposób żywienia psów i kotów. Jego nazwa stanowi skrót od angielskiego wyrażenia „Biologically Appriopriate Raw Food”, czyli w tłumaczeniu na język polski „Biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. Idea tej diety zasadza się nad tym, by zwierzęta były żywione w sposób najbardziej zbliżony do tego naturalnego, „dzikiego”. Chodzi więc o to, by w ich diecie było jak najwięcej produktów surowych i w żaden sposób nieprzetworzonych, a także bez dodatków. Najczęściej taka karma bezzbożowa w stylu BARF posiada 70-80 procent czystego mięsa oraz podrobów, a także dodatki ułatwiające trawienie w postaci owoców oraz warzyw. Rzecz jasna bazą karmy nie musi być wyłącznie mięso – ale i ryby.

Co powinny jeść psy zgodnie z dietą BARF?

Specjaliści przekonują, że dieta BARF jest bardzo korzystna dla zdrowia psa. Poza tym, przez tysiące lat właśnie w taki sposób żywiły się psy. A warto podkreślić, że obecne, udomowione czworonogi genetycznie niczym nie różnią się od swoich przodków. Mają tak samo skonstruowany układ pokarmowy. Tak naprawdę psy powinny jeść zatem dzisiaj to, co jedzą żyjące na wolności wilki. Rzecz jasna trudno, by ludzie polowali i przynosili swoim psom nornice, borsuki i inne zwierzęta leśne. One bowiem najczęściej padają ofiarą wilków. Karma bezzbożowa może jednak zawierać wysokiej jakości, surowe składniki zgodne z ideą BARF. Chociaż oczywiście trzeba sięgać po wysokiej jakości, sprawdzone produkty.

Jak przejść na dietę BARF?

Dieta BARF może być bardzo korzystna dla zdrowia psa. W ocenie specjalistów zapewnia ona psu dostarczanie pożywienia o bardzo wysokim poziomie biodostępności, do którego organizm psa jest przystosowany i jednocześnie nie zawiera składników antyżywieniowych, które zaburzają trawienie. Taka dieta nie narusza też systemu immunologicznego zwierzęcia. Jak więc ją wdrożyć? Najlepiej nie zmieniać drastycznie sposobu żywienia swojego pupila. Przechodząc z dnia na dzień z normalnej diety na zupełnie surowe produkty można przyprawić psa o dolegliwości żołądkowe. Na początek dobra będzie karma bezzbożowa, by potem stopniowo dokładać surowe produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here