Dieta dr budwig

Dieta dr Budwig ma za zadanie dostarczyć organizmowi pokarmy bogate m.in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty. Podstawowym tłuszczem w diecie dr Budwig, jest nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno. Dieta dr Budwig jest tania i pozornie łatwa – pozornie, bo nakazuje wykluczyć wiele składników z diety, m.in. zakazany jest cukier, także brązowy, produkty przetworzone oraz wszystkie oleje, margaryny i masła. Dieta dr Budwig to z założenia dieta przeciwnowotworowa. Jednak, jak sama autorka stwierdziła, proponowane przez nią zasady żywienia są skuteczne także w wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeniach: chorobach naczyniowych i przewodu pokarmowego, otłuszczeniu wątroby, problemach skórnych, również przy stwardnieniu rozsianym, pasożytach i dolegliwościach wynikających z zaawansowanego wieku.

Czym tak naprawdę jest dieta de Budwig?

Dieta dr Budwig została opracowana ponad 60 lat temu z myślą o leczeniu nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Dziś też jest uważana za sposób na odzyskanie naturalnych sił organizmu i jego oczyszczenie. Johanna Budwig była naukowcem, biochemikiem. Już w 1951 roku, gdy o chorobach cywilizacyjnych jeszcze właściwie nie mówiono, ona przekonywała, że istnieją, są groźne, ale można je zwalczać odpowiednią dietą. Opracowała sposób żywienia, który został doceniony – siedem razy była kandydatką do nagrody Nobla. Dieta dr Budwig to z założenia dieta przeciwnowotworowa. Jednak, jak sama autorka stwierdziła, proponowane przez nią zasady żywienia są skuteczne także w wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeniach: chorobach naczyniowych i przewodu pokarmowego, otłuszczeniu wątroby, problemach skórnych, również przy stwardnieniu rozsianym, pasożytach i dolegliwościach wynikających z zaawansowanego wieku. Z powodzeniem możemy ją zaliczyć do diet niskowęglowodanowych, o których coraz częściej mówi się, że wspomagają leczenie wielu chorób. Do nich należy m.in. plaga naszych czasów – zespół metaboliczny, objawiający się otyłością brzuszną, nadciśnieniem, nieprawidłowym poziomem lipidów i cukru we krwi. Podstawową zasadą w diecie dr Budwig jest eliminacja złych tłuszczów. W okresie pierwszych 4 tygodni wszystkie tłuszcze zwierzęce, tak samo jak kiepskiej jakości tłuszcze roślinne (margaryny i tzw. mixy) są zabronione.

Dieta dr Budwig – komu ma pomóc?

Dieta dr budwigDieta dr Budwig to z założenia dieta przeciwnowotworowa. Jednak, jak sama autorka stwierdziła, proponowane przez nią zasady żywienia są skuteczne także w wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeniach: chorobach naczyniowych i przewodu pokarmowego, otłuszczeniu wątroby, problemach skórnych, również przy stwardnieniu rozsianym, pasożytach i dolegliwościach wynikających z zaawansowanego wieku. Z powodzeniem możemy ją zaliczyć do diet niskowęglowodanowych, o których coraz częściej mówi się, że wspomagają leczenie wielu chorób. Do nich należy m.in. plaga naszych czasów – zespół metaboliczny, objawiający się otyłością brzuszną, nadciśnieniem, nieprawidłowym poziomem lipidów i cukru we krwi.

Dieta dr Budwig – zasady

Podstawową zasadą w diecie dr Budwig jest eliminacja złych tłuszczów. W okresie pierwszych 4 tygodni wszystkie tłuszcze zwierzęce, tak samo jak kiepskiej jakości tłuszcze roślinne (margaryny i tzw. mixy) są zabronione. Zdaniem autorki są szkodliwe i trzeba zastąpić je łatwo trawionymi i przyswajanymi tłuszczami w postaci oleju lnianego, oleju kokosowego, oleju z kiełków pszenicy oraz od czasu do czasu oliwy. Te dobre tłuszcze tworzą podstawowy składnik odżywiania. Ponieważ według zaleceń Budwig muszą być jedzone razem z dobrym białkiem, czyli chudym twarogiem (te dwa produkty łączy się na rozmaite sposoby), dieta nazywana jest dietą olejowo-białkową.

Dieta dr Budwig – produkty zakazane

Drugą zasadą tej diety jest wyeliminowanie wszelkich środków konserwujących i poprawiających smak. Zabronione są także: cukier oczyszczony, nawet brązowy, sztuczne słodziki (możesz zastąpić je miodem lub sokiem z winogron). Nie ma również produktów wysokoprzetworzonych – są wyłącznie naturalne, pochodzące ze źródeł ekologicznych, a dania przygotowane są tuż przed posiłkiem. Ma to przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki organizmu.

Właściwości i zastosowanie oleju lnianego

Olej lniany potrafi wspomóc nasz organizm na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy najbardziej imponujące właściwości. Olej ten przyda się osobom ze zniszczonymi włosami, wysuszoną skórą, odchudzającym się, doświadczającym częstych problemów żołądkowych, męczących się z opryszczką i w wielu innych przypadkach. Możemy korzystać z jego właściwości również profilaktycznie jako ochrona przed wieloma schorzeniami.

Olej lniany a odchudzanie

Olej lniany pomaga utrzymać ruchy w układzie trawiennym usprawniając trawienie. Dzięki takim właściwościom, nasz organizm pozbędzie się zbędnych kilogramów i usprawni oczyszczanie organizmu z toksyn. Utrzymanie układu trawiennego w dobrej kondycji jest kluczowym elementem utraty wagi i prawidłowego funkcjonowania.

Badania w 2015 roku opublikowane w Journal of Nutrition, potwierdziły że dodanie oleju lnianego przy diecie opierającej się na redukcji tkanki tłuszczowej, nie tylko pomogło w zrzuceniu kilogramów, lecz także zmniejszyło liczbę markerów stanu zapalnego w organizmie . Oznacza to, że dodając olej lniany do diety redukcyjnej nie tylko usprawnimy odchudzanie, lecz doprowadzimy także do innych korzyści jak zmniejszenie liczby stanów zapalnych w organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here