Podobnie jak omawiana wcześniej dieta OXY, równie wiele wysiłku i uwagi w komponowaniu posiłków wymaga dieta Ornisha. Powstała ona dość dawno, bo w latach 70., jest jednak ogromną szansą dla osób otyłych, borykających się ponadto z chorobami układu krążenia.
Jest to dieta rygorystyczna i wymagająca samodyscypliny. Nie można w jej przypadku liczyć na szczególnie spektakularne efekty, gdyż tracimy średnio kilogram tygodniowo. Nie ingeruje jednak w sposób szokowy w nasz organizm, dzięki czemu trudno o efekt jojo.
Dieta opiera się na wegetarianizmie. Jadłospis w przeważającej ilości powinien składać się z produktów pochodzenia roślinnego. To powoduje, że tworząc nasze dzienne menu powinniśmy zachować proporcje:
– 75% węglowodany,
– 15% białko,
– 10% tłuszcze.
Ogromnym plusem diety Ornisha jest to, że nie musimy liczyć kalorii i ważyć porcji. Można jeść do syta, ale dobierając produkty z listy dozwolonych. Lista produktów spożywczych została przez twórcę diety podzielona na pięć grup, przy podkreśleniu, że dla najlepszych efektów odchudzania należy wybierać składniki z pierwszych trzech. Podział prezentuje się następująco:
Grupa 1 to owoce, warzywa, w szczególności strączkowe, produkty pełnoziarniste, produkty mleczne beztłuszczowe, produkty sojowe, białka jaja.
Grupa 2 to oleje (szczególnie polecanym jest rzepakowy), orzechy, nasiona, produkty mleczne odtłuszczone, awokado.
Grupa 3 to węglowodany rafinowane, produkty mleczne niskotłuszczowe (2%), miękkie margaryny, oleje z wysokim stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3, owoce morza i słodycze w bardzo umiarkowanej ilości.
W dwóch pozostałych, nierekomendowanych grupach znalazły się:
Grupa 4: pełnotłuste produkty mleczne, margaryna, majonez, ciasta i ciastka, drób, ryby.
Grupa 5: smażony drób i ryby, podroby, czerwone mięso, żółtka, masło, śmietana.
Dieta Ornisha nie może być stosowana przez wszystkich. Unikać jej powinny nastolatki, kobiety ciężarne oraz osoby cierpiące na anemię bądź osteoporozę. Dobrze znoszą ją osoby, które bez problemu tolerują rozbrat z mięsem. Prócz efektów odchudzających ten sposób żywienia wykazuje bardzo dobre działanie lecznicze, jest więc zalecany jako dieta kliniczna dla osób z problemami kardiologicznymi.