Obecnie naprawdę bardzo dużo Polaków, zmaga się z dokuczliwym i przede wszystkim, również wstydliwym problemem, jakim jest erekcja. Jednakże, jak pokazują badania, około 39% Polaków, który zmagają się z tym właśnie problemem, nigdy nie stosowało żadnych preparatów, które mogą pomóc nam uporać się z tym dokuczliwym problemem. Jak wynika z badań ludzie zmagający się z problemem erekcji, nie kontaktują się ze specjalistą i nie próbują zwalczyć tego problemu, gdyż są nieświadomi tego, że istnieje wiele metod, które pomogą raz na zawsze pozbyć się tej przypadłości. Zaburzenia erekcji dotyczą coraz większej ilości mężczyzn. Niestety, bardzo duża część tych, którzy na nie cierpią nie szuka pomocy lekarza, nie zgłasza się do specjalisty i nie leczy ich w odpowiedni sposób. Ten problem kojarzony jest bowiem z niemocą, a mężczyzna borykający się z nim widzi często samego siebie jako niepełnowartościowego. Wstyd i nieufność powstrzymują przed podjęciem jakiegokolwiek działania.

Czym dokładnie są zaburzenia erekcji?

erekcjaZaburzenia erekcji wchodzą w skład kategorii „zaburzenia seksualne” i dotyczą, co oczywiste, pewnego rodzaju dysfunkcji wzwodu penisa. Może to być albo niemożność uzyskania wzwodu, bądź też niemożność utrzymania go. Problem ten dotyka najczęściej mężczyzn po 50. roku życia, lecz można zaobserwować także niepokojącą tendencję – zaburzenia zaczynają dotyczyć coraz młodszych panów. Oczywiście, jeśli taki incydent zdarza się rzadko, raz na jakiś czas, nie ma powodu do niepokoju – każdy może mieć czasem gorszy dzień. Jednak jeśli coś jest nie tak raz na dwa, trzy, cztery stosunki lub nawet podczas każdej próby… taki stan rzeczy wskazuje na poważniejszy problem.

Zaburzenia erekcji w Polsce

Szacuje się, że w naszym kraju na zaburzenia erekcji cierpi około 3,5 miliona mężczyzn, ale leczy się niestety tylko niecałe 240 tysięcy. Co miesiąc lekarze różnych specjalizacji notują blisko 262 tysiące mężczyzn z problemem braku lub niemożności utrzymania wzwodu, przy czym ponad połowa przypadków ujawnia się „przy okazji” leczenia innych chorób, np. nadciśnienia. Wielu mężczyzn, szczególnie młodych, wstydzi się rozmawiać z lekarzem na temat problemów seksualnych i swojej „niesprawności”. Często sami lekarze odczuwają dyskomfort w sytuacji rozmowy na ten temat. Być może wynika to z konwenansów kulturowych i surowego wychowania w duchu katolicyzmu. W dobie XXI wieku zaburzenia erekcji i sfera intymna człowieka to wciąż temat tabu, a w szkołach nadal kuleje edukacja seksualna młodzieży. Z obawy przed wyśmianiem mężczyźni często bagatelizują problemy z osiągnięciem wzwodu, zrzucając je na karby wieku lub przemęczenia pracą. Ignorowanie dysfunkcji seksualnej powoduje, że wielu mężczyzn w ogóle się nie leczy albo trafia do lekarza średnio dopiero po dwóch latach od zauważenia pierwszych trudności w zakresie osiągnięcia pełnej erekcji członka. Statystyki wskazują, że w percepcji 53% mężczyzn rozmowa z urologiem o problemach seksualnych jest kłopotliwa. Ponad połowa mężczyzn uważa, że w przypadku braku erekcji nie poszliby do lekarza i tylko co czwarty z nich szukałby fachowej pomocy medycznej w związku z dysfunkcją erekcyjną. Nieco ponad 40% mężczyzn pragnie wierzyć, że problemy z erekcją mają jedynie charakter przejściowy.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Okazuje się, że ta dolegliwość nie bierze się „z powietrza”. Może stać za nią szereg poważniejszych problemów ze zdrowiem. Między innymi:

1. Problem z układem krwionośnym (może być związany np. z miażdżycą i zwężeniem tętnic).

2. Zaburzenia hormonalne – obniżony poziom testosteronu, zwiększony prolaktyny.

3. Przyjmowanie niektórych leków (np. na miażdżycę, wrzody, uspokajających).

4. Problemy psychiczne.

5. Niezdrowy tryb życia – stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej, papierosy, alkohol…

6. Niektóre przewlekłe choroby (np. cukrzyca).

Erekcja? Warto udać się do lekarza!

Jak pokazuje powyższe wyliczenie, zaburzenia erekcji nie są spowodowane „niemęskością”. To po prostu choroba, jak każda inna. Może być wywołana przez hormony, problemy zdrowotne ale też i stres – tak jak wiele różnych dolegliwości. I właśnie tak powinna być traktowana, jak „zwyczajny” problem ze zdrowiem. A jednak… przez wielu mężczyzn nie jest. Statystyki są zastraszające – szacunkowe obliczenia pokazują, że 1,7 mln Polaków ma problem z zaburzeniami erekcji (wg Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej), z czego jakimkolwiek lekarzem konsultuje się zaledwie około 40%! Panowie wstydzą się przyznać do swojego problemu, część nie wie, gdzie szukać pomocy, nie ufa lekom i lekarzom, zwleka z rozpoczęciem leczenia lub próbuje środków dostępnych bez recepty, zamyka się przez partnerkami/ Problem jest, niestety bardzo poważny.

Kiedy mężczyzna zdecyduje się skorzystać z pomocy specjalisty

Wiele barier mężczyzna napotyka także już po podjęciu decyzji o konsultacji ze specjalistą. Przede wszystkim – sama rozmowa z obcą osobą, przyznanie się na głos do problemu stanowi wyzwanie. Później kolejna, czyli zakup leków w aptece. Przy takiej dolegliwości, dotyczącej tak czułego miejsca nic dziwnego, że wszystko o generuje spory stres. Ale mimo wszystko kilka minut zażenowania jest lepsze niż lata cichych zmagań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here