Dlaczego zawodowi kierowcy muszą wykonywać badania psychologiczne?

Zgodnie z polskim prawem, wszyscy zawodowi kierowcy muszą poddawać się specjalnym badaniom psychologicznym co 5 lat, aż do momentu ukończenia 60-tego roku życia. Osoby po 60-tce muszą z kolei wykonywać badania co 30 miesięcy. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, dlaczego psychologiczne badania kierowców są tak bardzo ważne.

Dlaczego zawodowi kierowcy muszą wykonywać badania psychologiczne?

Transport drogowy jest bardzo niebezpieczny i niesie ze sobą duże ryzyko. Według najnowszych statystyk na polskich drogach co roku dochodzi do około 33 000 wypadków drogowych. Na drogach ginie 3000 kierowców rocznie. Ze względu na liczbę śmiertelnych wypadków w pracy, to właśnie transport zajmuje w naszym kraju trzecie miejsce. Między innymi dlatego też zawodowi kierowcy poddawani są specjalistycznym badaniom psychologicznym.

Psychotesty kierowców

Psychotesty kierowców to najprostszy, najszybszy i najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie ryzyka wypadków drogowych. Dzięki systematycznym badaniom kierowców można skutecznie poprawić bezpieczeństwo na drogach. Zawód kierowcy, jak powszechnie wiadomo, zaliczany jest do bardzo trudnych i niekiedy bardzo niebezpiecznych zajęć. Podczas prowadzenia pojazdu może dojść do wysokiego obciążenia psychicznego z którym nie każdy człowiek jest w stanie sobie poradzić. Każdy zawodowy kierowca powinien posiadać umiejętność rozumienia i odpowiedniej oceny zaistniałej sytuacji na drodze. Kierowcy zawodowi muszą kierować się także dobrą koncentracją i podzielnością uwagi, która w tym zawodzie odgrywa bardzo ważną rolę.

Sprawność psychofizyczna

Zawodowy kierowca musi posiadać odpowiednią sprawność psychofizyczną i psychomotoryczną, dzięki czemu będzie mógł szybko wykonywać manewry na drodze. Na bezpieczeństwo jazdy duży wpływ mają także indywidualne cechy osobowości i temperamentu. Psychologiczne badania kierowców mają za zadanie wykluczyć z ruchu drogowego wszystkie osoby, które nie będą w stanie poradzić sobie z pracą na tym stanowisku.

wypaplani.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here