Upał doskwiera Ci coraz bardziej? Nie wiesz jak się przed nim bronić? Oto kilka pomysłów jak przetrwać lato bez uszczerbku na zdrowiu.

Skutki nadmiernego gorąca

Nadmiar słońca może doprowadzić do rozwoju wielu chorób. Wysokie temperatury niosą za sobą ryzyko przegrzania organizmu czy wystąpienia udaru. Mogą też doprowadzić do ataków astmy, chorób wątroby, nowotworów skóry czy oczu, a także zakrzepów. Na niekorzystne działanie słońca szczególnie narażone są osoby cierpiące na cukrzycę, mające problemy z tarczycą lub osoby otyłe.

Sposoby radzenia sobie ze słońcem

Po pierwsze nie wychodź z domu bez posmarowania się kremem z filtrem. Jeśli zamierzasz spędzić czas na plaży regularnie korzystaj z wody, a po wyjściu z niej nanieś na ciało kolejną warstwę kremu (nawet jeśli Twój specyfik jest wodoodporny). Obok kremu z filtrem pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Latem pij dużo płynów. Nieustające upały mogą doprowadzić do odwodnienia. Dzieje się tak za sprawą pocenia się. Czy wiesz, że wówczas możesz stracić nawet do 10 litrów wody? Pamiętaj więc, by stale ją uzupełniać. Dodawaj do niej sok z cytryny, liście mięty czy garść świeżych owoców, żeby wzbogacić jej smak i zwiększyć ilość witamin. Rób kwaśne i orzeźwiające lemoniady, a każdy napój uzupełniaj kostkami lodu.

Urządzenia chłodzące, czyli jak poradzić sobie z upałem w domu

W gorące dni zwykle nasza aktywność spada do zera. Nie jesteśmy w stanie pracować fizycznie, ani umysłowo. Często jednak nie mamy wyjścia. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Wybieraj urządzenia chłodzące miejsca, w których musisz funkcjonować. Najlepiej sprawdzi się klimatyzacja na całej przestrzeni domu czy mieszkania, ale nie jest to niestety wybór na kieszeń każdego. Może więc warto zastanowić się nad czymś mniejszym? Na rynku dostępne są obecnie klimatyzery. Doskonale wpasują się w przestrzeń salonową. W sypialni świetnie odnajdą się nawilżacze powietrza.

A to, jaki wentylator sprawdzi się w domowym biurze dowiesz się z poradnika. Z domowych sposobów ochładzania pokoi wybierz rozwieszanie mokrych ręczników czy mokrego prania. Taki zabieg nawilży powietrze wokół Ciebie i pozwoli Ci lepiej oddychać. Zastanów się też nad kupnem rolet wewnętrznych. Na noc zostawiaj otwarte okna (o ile temperatura na zewnątrz jest niższa od temperatury w domu). A jeśli masz dostęp do balkonu śmiało zainwestuj w dmuchany basen, w którym Ty i Twoje pociechy będziecie mogli schłodzić się w wolne od obowiązków upały.

Przyjemności w upalne dni

Żeby nieco ulżyć sobie w upalne dni, zabierz swoją rodzinę na lody. Na obiad podaj jej chłodnik zamiast rosołu. Wolny czas możecie też spędzić na basenie czy nad okolicznym jeziorem. Pamiętaj przy tym o zabraniu ze sobą specyfiku na komary. Staraj się nie wychodzić na zewnątrz między 11 a 14, kiedy słońce jest najsilniejsze. A jeśli jesteś zwolennikiem sportu uprawiaj go wieczorami albo wybierz się do dobrze klimatyzowanej siłowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here