Gorączka reumatyczna to stan, który potrafi być bardzo niebezpieczny dla organizmu. W odróżnieniu od tradycyjnej gorączki, wymaga zawsze natychmiastowej konsultacji z lekarzem i podjęcia leczenia. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy zagraża naszemu organizmowi, jakie są jej objawy, a także jak wygląda leczenie.

Gorączka reumatyczna – istota choroby

Gorączka reumatyczna to choroba, która nie występuje samoistnie. Jest ona charakterystycznym powikłaniem po przebytej anginie, którą wywołały paciorkowce i która nie była leczona antybiotykami. Najczęściej dotyka ona dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Pojawia się na skutek nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na obecność buszujących w organizmie antygenów.

Gorączka reumatyczna – objawy i leczenie

Swoją nazwę gorączka reumatyczna zawdzięcza przede wszystkim charakterystyce objawów. Wędruje ona po organizmie i atakuje kolejne stawy, powodując ich stany zapalne. Pomiędzy atakami kolejnych partii stawów, atakuje też mięsień sercowy. Dlatego też objawy są bardzo rozległe. Ogólnie dzieli się je na dwie grupy kryteriów: małe i duże. Do kryteriów małych zaliczamy gorączkę organizmu, bóle stawów, leukocytozę, podwyższony poziom OB i CRP, czy wzrost ASO powyżej 200 jednostek. Wśród kryteriów dużych wymienia się natomiast wędrujące zapalenie stawów, stan zapalny mięśnia sercowego, guzki podskórne, a także rumień skórny i nadpobudliwość ruchową.

Ponieważ nieleczona gorączka reumatoidalna potrafi doprowadzić nawet do ostrej niewydolności krążeniowej, tak ważne jest podjęcie natychmiastowego leczenia. Jego kluczowym elementem jest antybiotykoterapia. A ponieważ źródłem problemu są paciorkowce, należy zastosować antybiotyk z rodziny penicylin. Poza tym włączyć należy też leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a w ciężkim przebiegu choroby – kortykosteroidy.

W gorączce reumatycznej ważne jest także stworzenie optymalnych warunków do regeneracji. Należy dużo odpoczywać, ograniczyć do minimum aktywność fizyczną i pozwolić sobie na relaks.

zdrowieinatura.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here