Popełnianie błędów jest nieodłącznym elementem życia. Równie często, poprzez swoje zachowanie czy wypowiedziane słowa, można kogoś zranić. Warto zatem się zastanowić nad tym, jak przepraszać za swoje czyny, zwłaszcza gdy swoim zachowaniem zraniliśmy kogoś, na kim nam zależy.

Przepraszaj zawsze osobiście
Pierwszym elementem w procesie przepraszania jest uświadomienie sobie, co zrobiliśmy źle i dlaczego to zrobiliśmy. Dopiero na kolejnym etapie pojawiają się same przeprosiny, przy czym powinny one być przeprosinami osobistymi, najlepiej w czasie spotkania lub przez telefon. Niewskazane jest przepraszanie innych osób sms-em czy mailem. Choć przeprosiny powinny być szczere, to warto je przemyśleć, zastanawiając się nad tym, co należy powiedzieć. Zawsze jednak przeprosiny należy rozpocząć od… przeproszenia za swoje czyny lub słowa.

Obietnica poprawy
Przepraszając bliską osobę należy zawsze podkreślać, że zaistniała sytuacja miała zdarzenie jednorazowe i nie powtórzy się w przyszłości. Jednocześnie należy wziąć pełną odpowiedzialność za wypowiedziane słowa lub gesty. Aby wszystkie obietnice, złożone w ramach przeprosin, były skuteczne, warto wspomnieć o swoim zachowaniu oraz żalu z tego powodu bliskiej osobie osoby zranionej, może to być jej przyjaciółka czy ktoś z rodziny. Warto również podkreślić chęć ponownego zapracowania na zaufanie zranionej osoby, można również zasugerować rozwiązania, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości.

W czasie przeprosin należy również wysłuchać racji drugiej osoby, bez względu na to, jak bardzo bolesne będą jej opinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here