Jak ubrać noworodka na zimowy spacer

Bez wątpienia dla całej rodziny, naprawdę bardzo dużym wydarzeniem jest pierwszy spacer z ich nowo narodzonym dzieckiem. Zimowe spacery z niemowlakiem, mogą stać się dla rodziców prawdziwym dylematem… iść czy może lepiej zostać w domu, jak ubrać malucha i ile czasu spędzić na zewnątrz? Kiedy na dworze prószy śnieg i termometr za żadne skarby nie chce przesunąć się na +20°C a uparcie tkwi poniżej zera, to wcale nie oznacza, że nie możecie spędzać czasu na dworze, wręcz przeciwnie, przebywanie na świeżym powietrzu doskonale wpływa na wasze dziecko, wzmacnia jego układ odpornościowy i hartuje organizm malca. Zabawa poza domem świetnie stymuluje rozwój psychiczny, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układów: krążenia, oddechowego oraz wzmaga apetyt. Oczywiście, żeby było bezpiecznie to musicie się do tego wyjścia odpowiednio przygotować. Zawsze do takiego właśnie spaceru, trzeba niemowlę, naprawdę bardzo, ale to bardzo dobrze przygotować. Przede wszystkim, potrzebujemy odpowiednie ubranko dla naszej pociechy, jak również niezbędne są specjalistyczne kosmetyki ochronne. Jak ubrać noworodka na spacer zimą?

Jeżeli chcesz wyjść z dzieckiem na spacer, to najpierw koniecznie zacznij od werandowania

Zanim wyjdziesz ze swoją pociechą na pierwszy w jej życiu spacer, „poweranduj” malca przez jakiś czas. Ubierz malucha jak na spacerek, i postaw (w wózeczku) przy otwartym oknie lub drzwiach balkonowych. Niech trwa to około 5-10 minut. Ten czas codziennie zwiększaj. Pod koniec 3-go tygodnia życia niemowlęcia, możesz z nim wyjść na pierwszy spacer dziecka. Powinien on trwać od 10- 15 minut. Pamiętaj jednak, by nie wychodzić, gdy temperatura sięga poniżej 0 stopni, a na dworze wieje lub mocno pada. Codziennie wydłużaj czas spacerku, o kilkanaście minut (ostatecznie nawet do dwóch godzin), jednak i potem unikaj dużych mrozów (jeśli jest więcej niż -5 stopni, zostań w domu).

Zasady ubierania niemowlaka zimą

Jak ubrać noworodka na zimowy spacerUbierając niemowlę na zimowy spacer, załóż mu jedną warstwę ubrania więcej niż sobie. Ubierz go w śpioszki, kaftanik (lub ciepły pajacyk), a na to kombinezon. Nałóż dziecku czapeczkę, najlepiej taką, która dobrze zakrywa uszka, ubierz też rękawiczki. Jeśli jest naprawdę zimno, możesz włożyć 2 czapeczki: cieńszą i grubszą. Dodatkowo połóż maluszka Ubierz dziecko na cebulkę, dzięki temu będziesz mogła zdjąć w razie potrzeby jedną z warstw. Możesz zabrać ze sobą na spacer z niemowlakiem np. dodatkowy kocyk i sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno. Nie sugeruj się zimnymi rączkami i stopami dziecka – te często pozostają zimne, nawet gdy niemowlakowi jest ciepło. Lepiej sprawdzaj kark niemowlaka – powinien być ciepły. Spocony oznacza, że dziecku jest za gorąco, chłodny – że za zimno. Jeśli jest mokry, wróć do domu – absolutnie nie rozbieraj ani nie odkrywaj maluszka na dworze. Skutek może być wówczas odwrotny. W razie, gdy stwierdzisz, że maluszkowi jest za zimno, zawsze miej ze sobą „na wszelki wypadek” zapasowy kocyk. w śpiworku (specjalne do wózka dostaniesz w każdym sklepie z akcesoriami dla dzieci) lub przykryj go kocykiem. Ubranka niemowlaka nie powinny krępować ruchów, muszą być przewiewne, wygodne i łatwe do zdejmowania. Najlepiej, by były wykonane z naturalnych materiałów. Ubrania dla niemowlaka nie powinny być sztywne, a ściągacze nie mogą uciskać ciała. Pierwszą warstwę ubranek niemowlaka powinny stanowić body lub koszulka z długim rękawem i rajstopki. Kolejną – spodenki dresowe, polarowa bluza lub sweterek, albo jednoczęściowy pajacyk. Na wierzch załóż dziecku kombinezon – jeśli nie ma zakrytych stóp, konieczne są dodatkowe skarpetki. Obowiązkowa jest ciepła, wełniana lub polarowa czapka i rękawiczki – jeśli nie są one doszyte do kombinezonu. Kaptur zakładaj tylko wtedy, gdy zauważysz, że niemowlakowi jest zimno. Szalik również nie jest potrzebny dla niemowlaka. Nie opatulaj nim twarzy dziecka – zbierająca się para wodna zamarza i powoduje odmrożenia. Zwróć uwagę na ochronę szyi i czoła niemowlaka przed mrozem. Dziecko przykryj w wózku kocykiem, najważniejsze żeby było mu cieplutko.

O czym należy również pamiętać spacerując zimą z niemowlakiem?

Podczas spacerów unikaj zakupów, ponieważ częste wchodzenie i wychodzenie ze sklepów, nagłe skoki temperatury sprawią, że malec może po prostu się rozchorować. Buźkę i rączki posmaruj kremem ochronnym dla niemowląt – do kupienia w każdej aptece. Nie dopuść do tego, by malec był narażony na przewianie. Jeśli spacerujesz podczas takiej pogody, prowadź wózek pod wiatr, postaw budę, nie pozwól, by wiatr dostawał się do środka. Jeśli bardzo wieje, raczej zostań w domu. Jeśli temperatura spadnie poniżej -5 stopni, wróć po prostu do „werandowania”. Malec będzie miał świeże powietrze, a nie będzie wystawiony na działanie dużego mrozu. Najtrudniejsze są pierwsze dni dziecka i pierwsze decyzje. Pamiętaj jednak, iż postępując z głową i trzymając się powyżej wymienionych zasad, na pewno dziecko nie zachoruje na przeziębienie i będziesz się cieszyć razem z nim Waszymi pierwszymi wspólnymi spacerkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here