Jak widzi noworodek?

Zastanawialiście się kiedyś, jak widzi noworodek? Noworodek, bo tak nazywamy dziecko od dnia urodzenia do skończenia przez niego 28 dnia życia, widzi od samego początku. Właśnie dlatego nie odbiega pod tym względem od starszych dzieci, jednak minimalne różnice możemy wyszczególnić.
Jak widzi noworodek i czy w ogóle widzi z pewnością najczęściej zadają sobie świeżo upieczone mamy. Na pewno każda z nich ma obawy, że dziecko może nie poznać kto jest jego mamą, bo chcą nawiązać z nim jak najsilniejszą więź już od początku.
Największą różnicą w postrzeganiu świata przed noworodków, a innych dzieci jest brak zdolności rozróżniania wszystkich barw kolorów. Najlepiej widzi kontrastujące ze sobą kolory, takie jak biały i czarny. Kolosalną różnicą jest też to, że noworodek widzi odwrotnie niż reszta dzieci i dorosłych. Jego wzrok nie skupia się na obrazach centralnych, ale tych na obrzeżach. Noworodek najlepiej widzi w odległości 20 centymetrów, mimo, że zasięg jego widzenia mieści się w przedziale od 18 do 75 centymetrów. Sporo, prawda?

Nie ma powodu do obaw, jeśli noworodek nie reaguje specjalnie na widok mamy, z pewnością potrafi ją odróżnić, ale jego małe oczka bardzo męczą się. Okres niemowlęcy bardzo szybko mija, a co za tym idzie nasz maluszek widzi coraz wyraźniej. W końcu w obrębie jego zainteresowań będą kolorowe zabawki, będzie potrafił przewidzieć np. to gdzie piłka się przemieści. Nie musimy się martwić, czy z oczkami naszego świeżo urodzonego maluszka jest wszystko w porządku. W przypadku każdego noworodka musi minąć odpowiednia ilość czasu, by koordynacja oczu uległa poprawie. Obserwujmy nasze dziecko, by potem zauważyć jak bardzo potrafi się rozwinąć w przeciągu kilku tygodni. Każde chwile spędzone z dzieckiem są najważniejsze, więc pielęgnujmy je, by móc cieszyć się niesamowitą więzią. Pamiętajmy, że mimo trudu rodzicielstwa dostaniemy wielką nagrodę w postaci czystej i bezinteresownej miłości. Nie ma nic ważniejszego od miłości, dlatego poświęć maluszkowi każdą chwile.

wizjatv.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here