Jak wymienić olej w aucie ?

Nasze auta wymagają okresowych przeglądów przeprowadzanych przez mechanika przynajmniej raz na kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów. Są jednak czynności które możemy wykonać sami dysponując odpowiednim sprzętem. Jedną z nich jest wymiana zużytego oleju silnikowego.

Jak wymienić olej w aucie, a przede wszystkim po ilu przebytych kilometrach. Przy zakupie nowego pojazdu na pierwszą wymianę przyjdzie nam poczekać trochę dłużej , ponieważ średnio jest ona wykonywana co 30 000 km. Posiadacze starszych modeli aut wymieniają olej średnio raz na 15 000 km lub po upływie roku. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju silnika i jego kondycji.

Przechodząc do samej czynności jaką jest wymiana oleju, przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się jaki olej odpowiada naszemu pojazdowi. Na rynku znajdziemy wielu producentów i jeszcze więcej parametrów jakimi oznaczają oni swoje produkty. Warto jest więc skontaktować się z fachowcem w celu zasięgnięcia porady jaki olej powinniśmy użyć. Kolejną rzeczą jest wymiana filtra oleju, który również wypada wymienić przy tej operacji. Gromadzi on różnego rodzaju zanieczyszczenia, które powstają w wyniku pracy silnika. Filtry mają oznaczenia na obudowie więc przy demontażu bez problemu zamówimy odpowiedni model w sklepie bez konieczności skomplikowanego wymiarowania.

Jeśli chcemy wymienić olej samodzielnie będziemy potrzebowali dostępu do podwozia auta. Potrzebny będzie do tego podnośnik samochodowy lub kanał. W większości aut wystarczy odkręcić korek z miski olejowej, która znajduje się na samym spodzie silnika. Kolejną czynnością jest odkręcenie starego filtra oleju i wkręcenie w jego miejsce nowego. W nowszych autach filtry to tak naprawdę wkłady, do których bez problemu dostaniemy się otwierając pokrywę silnika naszego auta. Po spuszczeniu starego oleju , zakręcamy korek od miski olejowej i wlewamy nowy olej. Ilość potrzebnego oleju do poprawnego funkcjonowania silnika w poszczególnych autach różni się. Musimy zatem dowiedzieć się, ile litrów gęstej cieczy potrzebuje nasz silnik. Do sprawdzenia stanu oleju służy bagnet, który znajdziemy w okolicy silnika po otwarciu maski lub wyświetlacz w aucie informujący o jego stanie.

bezpresji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here