Coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup alkomatu. Jest to bardzo odpowiedzialna decyzja – dzięki niemu zweryfikujemy aktualny stan organizmu, jeśli chodzi o zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto stanowią podstawowe wyposażenie służb mundurowych, przedsiębiorców oraz zawodowych kierowców. Jaki zatem alkomat najlepiej wybrać do indywidualnego użytku?

Rodzaje alkomatów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów alkomatów, które różnią się od siebie wyglądem, funkcjami, solidnością wykonania oraz oczywiście ceną.

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje alkomatów:

  • półprzewodnikowe,
  • elektrochemiczne,
  • blokujące zapłon,

Alkomaty półprzewodnikowe

To świetne rozwiązanie dla indywidualnych klientów. Każdy świadomy kierowca powinien posiadać takie urządzenie, by zawsze mieć pewność, że bez żadnego ryzyka może wsiąść za kółko.

Wbudowany czujnik półprzewodnikowy rozróżnia cząsteczki etanolu. Sensor w alkomacie półprzewodnikowym przy prawidłowym użytkowaniu i niewielkich stężeniach alkoholu wynosi od 300 do 500 pomiarów.

Ten rodzaj urządzeń nie nadszarpnie także naszego budżetu – kosztują średnio 150 złotych. Niektóre modele nie wymagają nawet ustnika i posiadają tester o dosyć wysokim zakresie pomiarowym – nawet do 4 promili. Bardzo przydatny jest także sygnał dźwiękowy, informujący nas o gotowości urządzenia do pracy oraz o zakończeniu pomiaru.

Jeśli decydujemy się na zakup alkomatu półprzewodnikowego warto zainwestować w wyższej jakości sprzęt ze względu na lepszą trwałość i większą dokładność wykonywanych pomiarów. Pamiętajmy także o regularnej kalibracji, według zaleceń producenta. Zadbajmy i o to, by pomiar dokonany był w warunkach, które nie powodują żadnych zakłóceń.

Alkomaty półprzewodnikowe zyskały swoją popularność ze względu na najlepszy stosunek ceny do jakości. Są wykorzystywane głównie przez indywidualnych użytkowników, jednak bardziej zaawansowane modele są polecane dla firm i instytucji do przeprowadzania wstępnej kontroli kierowców i pracowników.

Alkomaty elektrochemiczne

Posiadają wbudowany czujnik elektrochemiczny, który rozpoznaje molekuły alkoholu, zawarte w wydychanym powietrzu. Wyróżniają się na tle innych rodzajów alkomatów swoją niezawodnością i dokładnością. Są bardzo dokładne, dlatego wykorzystuje je nawet policja.

Nie są podatne na czynniki, które mogłyby zakłócić pomiar, na przykład dym papierosowy, czy rodzaj spożywanego jedzenia. Alkomat oddziela pokarm od alkoholu, z którego pobiera jedynie próbkę, dając nam bardzo precyzyjny wynik. Żywotność sensora jest bardzo długa – około 5 lat, co daje nam od 5000 do 10000 pomiarów. Nie wymaga on częstej kalibracji – należy wykonywać ją co 6-12 miesięcy.

Alkomaty elektrochemiczne są urządzeniami podręcznymi, wykorzystuje je się jako urządzenie dowodowe ze względu na bardzo mały błąd pomiaru. Dzięki temu jest niezwykle wiarygodny, niezawodny oraz stabilny. Urządzenia te dedykowane są do masowych badań przesiewowych, sprawdzą się idealnie nie tylko w służbach mundurowych, ale także w dużych zakładach pracy lub przy organizacji imprez masowych. Ich cena wynosi średnio 600 złotych.

Alkomaty blokujące zapłon

To elektroniczne urządzenie, które jest połączeniem klasycznego alkomatu z układem zapłonowym samochodu oraz immobiliserem. Mogą być stosowane w samochodach, autobusach, maszynach budowlanych, a nawet w tramwajach czy lokomotywach.

Kierowca przed rozpoczęciem pracy musi „dmuchnąć” w specjalny alkomat, który zainstalowany jest w pojeździe, w celu uruchomienia silnika. Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest wysoka, pojazd nie uruchomi się.

Urządzenie to jest idealne do sprawdzania zawodowych kierowców. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że kierowcy przewożący dużą ilość osób lub materiały niebezpieczne mogą spowodować wypadek przez nietrzeźwość. Alkomat blokujący zapłon można także zaprogramować w taki sposób, aby co jakiś czas wymuszał na kierowcy ponowne „dmuchnięcie” podczas jazdy.

Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli firm transportowych, gdyż dzięki temu mają pewność, że jego kierowcy nie wyruszają w trasę pod wpływem alkoholu.

Alkomaty dowodowe

Przeznaczone są dla służb porządkowych, instytucji, firm, a także użytkowników prywatnych, mających wysokie wymagania jeśli chodzi o dokładność oraz stabilność pomiarów w czasie. Posiadają stabilne czujniki elektrochemiczne i mogą stanowić materiał dowodowy w sprawach sądowych.

Zaawansowane modele są w stanie przeprowadzić ponad 300 precyzyjnych i szybkich pomiarów w ciągu godziny, co za tym idzie – są to urządzenia o niskich kosztach eksploatacyjnych.

Alkomaty dowodowe to zaawansowana technologia, która umożliwiła kontrolę wydmuchiwanego powietrza, pobieranie próbek, a także system kontroli blokujący wykonanie pomiaru wtedy, gdy na czujniku znajduje się alkohol z poprzedniego pomiaru.

Urządzenia te w większości umożliwiają także badanie osób nieprzytomnych, z objawami POChP lub z innymi problemami dotyczącymi wydmuchiwania powietrza. Idealnie nadają się więc do placówek medycznych, służb ratunkowych, izb wytrzeźwień, czy opieki społecznej.

Bardziej zaawansowane modele sprzedawane są wraz z drukarką bezprzewodową, co daje właścicielowi możliwość szybkiego, mobilnego wydruku wyniku pomiaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here