Jaki wpływ mają grzyby na nasze zdrowie?

Grzyby to ogromna i bardzo różnorodna grupa organizmów. Szczególnie interesujące są grzyby kapeluszowe, które stanowią jednocześnie niezastąpiony element naszej diety oraz zagrożenie dla zdrowia w przypadku tych trujących. Wiele osób jesienią udaje się na grzybobranie, zbierając aromatyczne borowiki, kurki, czy podgrzybki. Inni wolą poprzestać na bezpiecznych grzybach hodowlanych, takich jak popularne pieczarki, czy boczniaki. Czy grzyby są zdrowe? Czy powinny stanowić stały element naszej diety?
Ogólnie wiadomo, że grzyby są pokarmem ciężkostrawnym, dlatego też nie podaje się ich dzieciom, osobom starszym oraz cierpiącym na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Dzieje się tak, ponieważ składnikiem ścian komórkowych grzybów jest chityna, związek nietrawiony przez organizm człowieka. Nie oznacza to jednak, że chityna jest szkodliwa. Owszem, może obciążyć wrażliwy żołądek, ale jest także błonnikiem pokarmowym, który pomaga naszym jelitom oczyścić się z zalegających resztek pokarmów.
Mówi się, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych. Nie jest to prawdą. Faktem jest, że podstawowym składnikiem grzyba jest woda, której może być nawet 90%. Jednak w wysuszonych grzybach znajdziemy ogrom cennych składników odżywczych, a nawet leczniczych.
Jednymi z najbardziej wartościowych grzybów rosnących w Polsce są kurki, borowiki i pieczarki. Mają one wiele witamin, kurka na przykład jest bogatym źródłem witaminy C i D oraz potasu. Poza tym w grzybach znajdziemy sporą ilość białka i bardzo mało tłuszczu.
Grzyby są pokarmem o dużych wartościach odżywczych, dlatego powinny stanowić element naszej diety. Oczywiście nie można spożywać ich w nadmiernych ilościach, ponieważ mogą być przyczyną dolegliwości trawiennych, warto jednak, aby stanowiły dodatek do potraw. Doskonale podkreślają bowiem ich smak i charakter. Zapaleni grzybiarze powinni zbierać grzyby w miejscach czystych, pod żadnym pozorem np. przy drodze. Grzyby mają bowiem dużą zdolność do akumulacji pierwiastków ciężkich, które mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

kmhs.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here