Ochrona metali przed korozją zwana także działaniami antykorozyjnymi jest procesem zmierzającym do zmniejszenia pośrednich oraz bezpośrednich strat wskutek korozji zwanej potocznie rdzą.

Korozja to innymi słowy cykl procesów niszczenia struktury poszczególnych metali pod wpływem środowiska. O jakich czynnikach mowa? Do najpopularniejszych zaliczamy następujące :

– powietrze

-gazy przemysłowe

-woda słodka

– woda morska (słona)

– grunt – w tym gleba

Tego rodzaju działania antykorozyjne, aby były efektywne powinny być podejmowane na etapie projektowania urządzeń oraz instalacji – m.in. wyborów konstrukcji i ich elementów składowych takich jak stal kwasoodporno, bądź żaroodporna oraz metod łączenia odmiennych elementów i dostosowania względem nich rozwiązań przeciwkorozyjnych.  Drugim kluczowym etapem zabezpieczania jest okres eksploatacji poszczególnych elementów. Do czynności związanych z ochroną na tym etapie zaliczamy następujące :

– osuszanie oraz oczyszczanie powierzchni

– odnawianie oraz renowacja izolacyjnych powłok zabezpieczających

– modyfikowanie składu środowiska

– kontrolowanie i regulowanie systemów aktywnej kontroli antykorozyjnej

Rodzaje korozji

Korozja dzieli się na kilka rodzajów, które mają zróżnicowany wpływ na określony materiał i jego powłokę. Do najpopularniejszych wariantów zaliczamy korozję chemiczną będącą wynikiem reakcji zachodzących na powierzchni metalu pod wpływem czynników środowiska, jednak bez udziału wody oraz korozję elektrochemiczną powodującą największe straty. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na skuteczną walkę z korozją jest cynkowanie.

Cynkowanie jako skuteczna metoda

Profesjonalne cynkowanie gwarantuje wydłużenie żywotności materiału. Istnieje kilka profesjonalnych firm zajmujących się cynkowaniem z wykorzystaniem najnowszych technologii. Przykładem takiej firmy jest renomowana marka Metaltech – ze szczegółami oferty można zapoznać się na oficjalnej stronie internetowej firmy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here