Muchy, meszki, komary – to tylko niektóre z uciążliwych owadów, które wiosną i latem dają nam się we znaki. W walce z nimi możemy posiłkować się specjalnymi preparatami chemicznymi, jednak nie tylko one okażą się przydatne. W ogrodzie, na tarasie, balkonie czy w domu warto zasadzić rośliny, które skutecznie odstraszą natrętnych gości.

Rośliny odstraszające owady – do ziemi i do donicy

Rośliny odstraszające owady można zasadzić zarówno bezpośrednio w ziemi w ogrodzie, jak i w pojemnikach. W pierwszym wypadku pozwolą nam zapewnić sobie dodatkową ochronę przed owadami np. w strefie wypoczynkowej. Jeśli natomiast obsadzimy nimi donice czy skrzynki balkonowe i ustawimy je np. na parapetach, zniechęcimy latających intruzów do zbliżania się w okolice okna i naszego mieszkania.

Rośliny ozdobne w walce z owadami

Wiele spośród roślin, które zdobią nasze grządki, parapety czy balustrady balkonowe, wydzielają zapach skutecznie odrzucający wiele owadów. Wśród nich znajdziemy np. kocimiętkę, która słynie nie tylko z dekoracyjnego wyglądu, ale także z zapachu odstraszającego liczne owady (nie tylko komary, ale i końskie muchy czy karaluchy).

Skuteczne w walce z owadami są także pelargonia (geranium), mirt pospolity, który latem można wystawić na świeże powietrze, aksamitki o charakterystycznym zapachu oraz komarzyca – roślina ozdobna z liści, które po roztarciu wydzielają intensywny aromat.

Warto wspomnieć także o właściwościach ozdobnego drzewa – surmii. Roślina ta sadzona jest ze względu na dekoracyjny, egzotyczny wygląd, jednak zawarte w niej olejki eteryczne wydzielają zapach (niewyczuwalny dla człowieka), który skutecznie odstrasza komary.

Popularne zioła też odstraszają owady

Stworzenie w ogrodzie lub na balkonie zielnika to dobry sposób na ograniczenie liczby doskwierających nam owadów. Bogate w olejki eteryczne zioła wydzielają intensywny zapach, który dla wielu insektów jest nie do zniesienia.

Działanie odstraszające owady przypisuje się m.in. aromatycznej i szybko rozrastającej się mięcie, intensywnie pachnącej bazylii oraz tymiankowi. Do tego zestawienia doliczyć należy również koper włoski oraz piękną lawendę. Zioła możemy uprawiać zarówno pośród innych roślin ogrodowych, jak i w pojemnikach. Zapewnią nam nie tylko ochronę przed insektami, ale również będą źródeł świeżych listków, którymi wzbogacimy dania obiadowe, desery czy napoje.

A może rośliny owadożerne?

Listę roślin wspomagających walkę z uporczywymi owadami uzupełniają gatunki owadożerne – ich działanie jest jednak inne niż opisanych wyżej okazów. Rośliny owadożerne, zamiast odstraszać insekty, przyciągają je substancją, którą wydzielają. Zwabione osobniki wpadają w pułapkę – np. w przypadku rosiczki przyklejają się i zostają unieruchomione, po czym giną, stając się pożywką dla rośliny.

Popularne gatunki roślin owadożernych to wspomniana już rosiczka, a także muchołówka oraz dzbanecznik, które w naszych warunkach uprawiane są jako rośliny domowe. Mogą więc okazać się pomoce w walce z owadami, które dostały się do naszego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here