Korzyści płynące z wdrożenia automatyzacji w marketingu

W dzisiejszych czasach marketerzy w celu skutecznego przeprowadzenia kampanii reklamowych muszą zmierzyć się z ogromną ilością danych na temat potencjalnych Klientów, odpowiednio ich posegmentować i następnie przeprowadzić skuteczną kampanię reklamową wykorzystując zautomatyzowane rozwiązania. W świecie reklamy cyfrowej coraz częściej możemy napotkać pojęcie marketing automation. Jakie korzyści płyną z wdrożenia innowacyjnych rozwiązań reklamowych?

Czym jest marketing automation?

Na język polski termin ten możemy przetłumaczyć, jako automatyzacja działań marketingowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której firma marketingowa dysponuje bazą mailingową w skład, której wchodzi ponad 100 000 adresów e-mail. Jak można łatwo się domyśleć wysyłanie wiadomości do potencjalnych klientów zawierające informację na temat wyprzedaży, nowej oferty lub zaproszenia na branżowe wydarzenie takie jak targi lub szkolenia może być problematyczną sprawą. Dzięki skorzystaniu z marketing automation możemy znacznie przyspieszyć ten proces. Wystarczy, że znajdziemy firmę oferującą takie usługi. Dobrym przykładem prężnie rozwijającej się firmy w tej branży jest Redlink. Dzięki zaawansowanemu systemowi do wysyłania maili będziemy mogli zaoszczędzić wiele godzin. Wystarczy, że założymy konto na RedLink, wgramy bazę e-maili oraz ustalimy treść wiadomości. Ciekawą funkcją wbudowaną w system jest powiadomienie w momencie otwarcia przez odbiorcę maila. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ dzięki niej możemy w łatwo sposób sprawdzić, skuteczność naszych działań marketingowych.

Segmentacja użytkowników

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej marketing automation pozwala na przyśpieszenie oraz segmentację użytkowników. Na czym zatem może polegać segmentacją użytkownika? Pierwszym podziałem, jaki warto wymienić jest płeć. Już na tym etapie warto ustalić, kto jest na naszym potencjalnym odbiorcą. Przykładowo reklamę proszku do prania lepiej będzie kierować do kobiet, ponieważ przeważnie kobiety odpowiedzialne są za pranie w domu. Innym przykładem może być reklama odzieży damskiej. W tym przypadku również warto skorzystać z segmentacji w marketing automation i skierować mailing do kobiet. Kolejną podziałem, który może pomóc w dotarciu do odpowiedniej grupy odbiorców jest wiek. Tutaj weźmy za przykład nastolatków. Ta grupa wiekowa może być bardziej zainteresowana kupnem modnych gadżetów lub wyjściem na koncert swojej ulubionej gwiazdy. Jeśli nasz reklamodawca to firma działająca lokalnie warto również wziąć pod uwagę kierowanie geograficzne. Przykładowo salon ślubny może być zainteresowany dotarciem osób zamieszkujących dane miasto. Co więcej, możemy te wszystkie dane połączyć i wysłać wiadomość e-mail kierując je do osób spełniające wszystkie trzy warunki. Takie działania pozwalają na niezwykle skuteczne wyselekcjonowanie grupy odbiorców, dzięki temu poziom skuteczności kampanii reklamowej wzrasta wielokrotnie w porównaniu do tradycyjnie stosowanych rozwiązań. Ciekawym przykładem segmentacji użytkownika może być połączenie: miasto + wiek + płeć. Posłużmy się w tym przypadku przykładem salonu ślubnego. Właściciel salon wie, że jego salon odwiedzają kobiety w wieku 20-30 zamieszkujące dane miasto. Posiadając takie dane możemy w sposób automatyczny wysłać wiadomości e-mail do użytkowników spełniających wszystkie kryteria. Jak widać praca z marketing automation może być niezwykle skuteczna oraz pozwoli zaoszczędzić wiele czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here