Kuchnia i łazienka - jak zadbać o porządek w tych pomieszczeniach?

Dom to oaza spokoju i bezpieczeństwa, w której możemy odpocząć, zregenerować siły przed kolejnymi wyzwaniami. To jednocześnie miejsce stale podatne na różnego rodzaju zabrudzenia. To szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka? Jak o nie zadbać? Jakie środki czystości sprawdzają się tu najlepiej?

Jak utrzymać dom w czystości?

Żeby czuć się dobrze i komfortowo we własnym domu, musimy zadbać o to, aby prezentowało się ono nienagannie. Powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o regularne porządki, najważniejsze więc, aby pamiętać o głównych zasadach. Jakich? Oto one:

  • Chociaż raz w tygodniu odkurzamy i myjemy podłogi. Przed tymi zadaniami zetrzyjmy kurz z różnych powierzchni. Świetnie do tego celu nadaje się puszysta szczotka na długim kiju. Poza tym, zamiatajmy na bieżąco – jak tylko zajdzie taka potrzeba, np. coś się rozsypie;

  • Również łazienka wymaga systematyczności, w tym celu regularnie myjmy toaletę, umywalkę i prysznic;

  • Raz na dwa-trzy miesiące postarajmy się umyć okna w całym mieszkaniu i dodatkowo zmienić firanki.

Jakimi preparatami czyścić łazienkę?

Łazienka to specyficzne miejsce, różniące się od innych, szczególnie że panuje tu ogromna wilgoć. Z tego powodu szybko zbiera się w niej nie pleśń, na którą najlepsza jest szybka reakcja, bo zbyt rzadko usuwana potrafi szybko się rozprzestrzenić, a później będzie trudna do zlikwidowania. Najważniejsze więc w łazience są płyny do mycia kabin prysznicowych. Również istotne są środki do czyszczenia podłóg i luster. Do toalet zaś najodpowiedniejsze są żele do mycia – po ich nałożeniu, wyszorujmy muszlę za pomocą szczotki do WC. Z zewnątrz zaś toaletę czyśćmy nasączonym preparatem myjącym, który rozprowadzamy i ścieramy ręcznikiem papierowym.

A co z kuchnią?

W kuchni również panuje specyficzny mikroklimat (między innymi przez wilgoć), a na dodatek to miejsce, gdzie bardzo liczą się nienaganne warunki higieniczne. Zatroszczymy się więc o nią, mając do dyspozycji szereg preparatów jak mleczko do czyszczenia powierzchni, spray do szczególnie zabrudzonych miejsc, płyn do czyszczenia mikrofalówek, lodówki czy piekarnika. Poza tym istotne są takie artykuły gospodarcze jak odkamieniacz, gąbki do zmywania, gumowe rękawice, soda kaustyczna i oczywiście płyn do mycia naczyń.

Większość z tych środków zapewne mamy w naszym domu, ale czy na pewno wykorzystujemy je regularnie? Warto o tym pamiętać, by w naszych wnętrzach zawsze było czysto, a dzięki temu bardziej komfortowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here