Łupież to bardzo krępująca przypadłość, która pojawia się równie często u kobiet, jak u mężczyzn, chociaż u panów bywa zwykle o wiele bardziej dokuczliwa. Łupież niezwykle rzadko występuje u małych dzieci, natomiast dosyć często walczą z nim nastolatki w okresie dojrzewania oraz panie zbliżające się do menopauzy. W sumie problem ten dotyczy ok. 3 mln Polaków pomiędzy 15. a 75. rokiem życia. Główny winowajca odpowiedzialny za powstawanie łupieżu nazywa się Pityrosporum ovale. Jest to mikroskopijny grzyb drożdżopodobny, który żyje na powierzchni skóry głowy człowieka. Dopóty nie wywołuje żadnych dolegliwości, dopóki sami nie stworzymy mu dogodnych warunków do rozwoju. Na szczęście z łupieżem można walczyć, koniecznie dowiedz się, jak.
Łupież tłusty
Jeżeli skóra ma tendencję do przetłuszczania się, kolonie Pityrosporum ovale szybko rosną. Grzyb ten żywi się bowiem łojem produkowanym przez gruczoły. Poza tym tłuszcz tworzy dogodne dla drożdżaków środowisko beztlenowe. Takie warunki sprawiają, że udział populacji Pityrosporum ovale wśród drobnoustrojów znajdujących się na skórze głowy wzrasta z 45 do 75 procent. Im więcej grzybów, tym więcej wytwarzanych przez nie odchodów. A im więcej odchodów, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się stanu zapalnego. Objawia się on zawsze zaczerwienieniem i uporczywym swędzeniem, po którym dochodzi do złuszczenia naskórka. W ten sposób powstaje łupież tłusty. Na głowie pojawiają się mocno przylegające do skóry żółtawe płatki, które z czasem odrywają się i opadają na ubranie.
Łupież suchy
Łupież suchy dotyczy osób, które nie mają łojotoku. Ich skóra jest jednak wyjątkowo wrażliwa na Pityrosporum ovale. Już bardzo niewielkie ilości tego drożdżaka powodują stan zapalny. Wtedy za każdym potrząśnięciem głową z włosów osypują się srebrne płatki. Drugą przyczyną suchego łupieżu bywają źle dobrane kosmetyki – szampon, lakier, pianka, żel, farba czy płyn do trwałej ondulacji. Mogą one doprowadzić do podrażnienia, kontaktowego zapalenia skóry oraz złuszczania pozapalnego. Jeśli po wizycie u fryzjera zauważyliśmy u siebie łupież, zastosowane przez niego kosmetyki nie były dostatecznie łagodne.
Leczenie łupieżu
Kiedy łupieżowi towarzyszy swędzenie skóry głowy, należy natychmiast sięgnąć po odpowiednie środki. Kuracja przeciwłupieżowa jest konieczna! Aby szampon przeciwłupieżowy lub inny środek był w 100 proc. skuteczny, musi zawierać co najmniej jedną z 3 głównych substancji czynnych:
•środek przeciwgrzybiczny i antybakteryjny, np. pirithion cynku lub siarczek selenu (dla zredukowania ilości grzyba),
•środek spowalniający, np. smoła węglowa (dla spowolnienia przyspieszonej produkcji komórek skóry),
•środek keratolityczny, np. siarka lub kwas salicylowy (dla rozbicia płatów łupieżu przez odklejenie i usunięcie warstwy keratyny z powierzchni skóry). Dla uzupełnienia pielęgnacji z użyciem szamponu przeciwłupieżowego raz w tygodniu należy zastosować bardziej kompletną kurację (przed myciem lub po myciu włosów) w celu dotlenienia i odświeżenia skóry głowy. Można również pomyśleć o kuracji witaminowej na bazie prowitaminy A, witaminy B, C i E oraz selenu. Jeśli łupież jest skutkiem przetłuszczania się włosów, trzeba kupić w aptece szampon przeciwłupieżowy. Tego typu kosmetyki zawierają zwykle substancje zmniejszające liczebność kolonii Pityrosporum ovale. Należą do nich m.in.: ketokonazol, piroktolanina, pirytonian cynku, siarczan selenu. Często w składzie szamponu jest również kwas salicylowy, który złuszcza naskórek, dzięki czemu jego warstwa staje się dużo cieńsza i substancje lecznicze łatwiej przenikają w głąb skóry. Zwykle takiego preparatu trzeba używać co trzeci dzień przez trzy tygodnie. Jeśli myjemy włosy częściej, w pozostałe dni używajmy łagodnych szamponów do codziennego stosowania. Na rynku dostępne są także przeciwłupieżowe szampony do częstego mycia. Nie tylko podtrzymują efekty kuracji, lecz także bardzo korzystnie wpływają na stan włosów, które dzięki nim lepiej się rozczesują i układają. Przy łupieżu suchym najlepiej najpierw zastosować kilka razy łagodny szampon bezzapachowy o odczynie pH 5,5. Jeśli nadmierne złuszczanie jest wynikiem używania niewłaściwych kosmetyków, taka kuracja powinna pomóc. Gdyby jednak nie odniosła żadnego skutku, zastosujmy specjalny szampon przeznaczony do włosów z łupieżem suchym. Zdarza się czasami, że po użyciu leczniczego szamponu łupież się nasila. Paradoksalnie może to być dowód skuteczności kosmetyku. Po kilkakrotnym myciu powinien on ściągnąć zalegającą łuskę i w ten sposób oczyścić skórę. Jeśli jednak łuszczenie się skóry nie ustąpi po kilku użyciach, prawdopodobnie szampon zawiera substancje drażniące naszą skórę i koniecznie trzeba go wymienić na inny.
Łupież – jak uniknąć jego nawrotów
Jak uniknąć nawrotów łupieżu?
•Używaj szamponu przeciwłupieżowego dostosowanego do typu skóry głowy (tłusta, sucha, wrażliwa), rodzaju włosów (słabe, farbowane, zniszczone) i rodzaju łupieżu (tłusty, suchy, uporczywy).
•Nie „maltretuj” włosów: masuj je, delikatnie wycieraj i czesz. Płucz je obficie najpierw ciepłą, a na koniec chłodną wodą.
•Myj regularnie grzebień lub szczotkę, aby uniknąć ponownego przeniesienia grzyba na skórę głowy.
•Ogranicz do minimum używanie żeli, lakierów i pianek do włosów. Ich wyeliminowanie z pielęgnacji włosów na pewno przyniesie efekty.
•Rób większe przerwy pomiędzy farbowaniem, trwałą itd. Dbaj o zrównoważoną dietę, unikaj zbyt obfitych i kwaśnych posiłków.