Urządzenie małej kuchni może wydawać się problemem. Jednak jeśli będziemy pamiętali o kilku ważnych poradach, jej przygotowanie nie będzie już tak trudne. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi pomysłami na aranżację niewielkiej kuchni!

W blokach i w mniejszych domach jednorodzinnych – małe kuchnie wcale nie są rzadko spotykane. Niewielka przestrzeń do dyspozycji nie musi jednak wcale oznaczać, że aranżacja wnętrza będzie bardzo wymagająca.

Kuchnia funkcjonalna

Przede wszystkim przy urządzaniu małej kuchni powinniśmy pamiętać o jej funkcjonalności. Tutaj ważne jest optymalne rozplanowanie położenia mebli i sprzętów kuchennych, aby stworzyć przestrzeń wygodną w codziennym użytkowaniu.

Funkcjonalna kuchnia powinna posiadać tak zwany trójkąt roboczy tworzony przez zlewozmywak, kuchenkę oraz przez lodówkę. Odległości pomiędzy tymi elementami wyposażenia powinny być niezbyt duże, ale też nie mogą być one umieszczone przy sobie zbyt ciasno. Gdy aranżacja kuchni nie pozwala nam na urządzenie trójkąta roboczego, możemy ułożyć wyposażenie w linii prostej – wtedy pamiętajmy o tym, aby pomiędzy każdym sprzętem znajdował się blat roboczy.

Na funkcjonalność kuchni wpływa również rodzaj mebli – powinny dawać odpowiednią przestrzeń do przechowywania, na przykład w głębokich szufladach. Gdy chcemy w kuchni urządzić także miejsce do jedzenia, możemy wykorzystać podwieszane blaty albo stworzyć przestrzeń przy zwykłym blacie – wystarczy tylko ustawić wtedy wysokie krzesła, tak zwane hokery.

Kuchnia estetyczna

Nie możemy zapominać o kwestiach estetyki – kuchnia powinna nam się w końcu podobać, aby codzienne korzystanie z niej było dla nas przyjemne.

W sklepach znajdziemy mnóstwo mebli kuchennych, dzięki którym małe kuchnie mogą wyglądać elegancko. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, powinniśmy skupić się na jasnych kolorach, na przykład na bieli. Lakierowane nawierzchnie frontów również mogą sprawić, że kuchnia będzie prezentować się na większą niż jest w rzeczywistości.

Dużo pomysłów na to jak zaaranżować małe kuchnie można znaleźć on-line, na licznych portalach wnętrzarskich!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here