Często zastanawiasz się co tym razem zrobić na obiad? Nudne ziemniaki, które trzeba obierać i gotować już Ci się przejadły? Nie jesteś fanem gotowych dań, więc nie masz pomysłu, czym mógłbyś je zastąpić? Pewnie nawet nie wiesz, że na sklepowych półkach występują różne, przeróżne rodzaje kasz: kasza jaglana bezglutenowa, kasza pęczak, gryczana. Czym one jednak różnią się od siebie? To dobre pytanie!
Kasza gryczana
Kaszę gryczaną wydobywa się podczas procesu łuskania gryki. Kaszę tę najpewniej pamiętasz z czasów młodości, często ze stołówki szkolnej, gdzie podawana była często jako zamiennik ziemniaków. Czy jednak zapamiętałeś ją dobrze? Niekiedy nieprzyprawiona, bez soli i źle ugotowana może sprawiać wrażenie mało smacznej. Kasza jaglana bezglutenowa jest nieporównywalnie lepsza w smaku, jednak jeśli ktoś lubi mocniejszy, przypalony smak, to kasza gryczana powinna być dla niego odpowiednia. Często podaje się ją z różnymi sosami czy gulaszem – wtedy jej intensywny smak odrobinę zaciera się z delikatnym sosem. Jest bardzo zdrowa i wielu lekarzy poleca ją do spożycia.
Kasza jęczmienna pęczak
Kaszę tę uzyskuje się z niepokruszonych ziaren jęczmienia. Mówi się o niej: “najstarsza z kasz”. Jest to jedna z najbardziej zdrowych kasz – jest ogromnym źródłem takich witamin jak B1, B6 czy B2. Stosowana jest w polskiej kuchni od wieków. Kasza jaglana bezglutenowa weszła stosunkowo niedawno, więc można ją nazwać jedynie młodszą siostrą kaszy jęczmiennej. Kasza jęczmienna pęczak jest bardzo polecana dla osób, które mają nieregularne wypróżnienia.
Kasza jaglana bezglutenowa
Bezglutenowe jedzenie weszło na nasz rynek już jakiś czas temu, jednak dopiero niedawno zyskało sporą popularność. Również dzięki temu, że takowa żywność weszła do stałych sklepów, sieciówek, a można nawet ją spotkać w sklepikach osiedlowych. Dzięki rosnącej popularności ludzie zaczęli doceniać doskonałe właściwości kaszy jaglanej bezglutenowej. Kasza jaglana bezglutenowa jest bardzo lekkostrawna, więc jest idealnym produktem dla osób, które nie mogą trawić ciężkiego żywienia. Jest to kasza lekkostrawna, jednak cechuje się dużą kalorycznością, co jest bardzo ważne w diecie wielu osób. Pochodzi z naturalnych składników – jest to decydująca cecha dla osób, które chcą podawać kaszę swoim dzieciom czy osobom starszym. Zerknij tutaj, aby zobaczyć więcej.
Wybór kasz zawsze zależy od nas, a na półkach sklepowych jest ich tyle, że człowiek nie pamięta, którą tak naprawdę lubi. Warto dostosowywać rodzaj kasz do naszego żołądka. Dla osób nietolerujących glutenu proponujemy kaszę jaglaną bezglutenową, która nie obciąża żołądka.