bóle jelit

Przez większość z nas ból jelit nazywany jest po prostu bólem brzucha. Ból brzucha nie zawsze musi wiązać się także z wykonaniem nieprzyjemnych zabiegów jak kolonoskopia czy gastroskopia – w większości przypadków do ustalenia diagnozy, lekarzowi wystarczy przeprowadzenie podstawowego badania.

Zatrucie albo wirus

Zatrucie pokarmowe wywoływane jest przez bakterie natomiast popularna „jelitówka” czyli grypa żołądkowa przez wirusy. Objawy jednak są bardzo podobne, przez co bardzo łatwo jest je pomylić. Silne bóle brzucha, a dokladniej to bóle jelit, podwyższona temperatura ciała, nudności, wymioty a także biegunka, która utrzymuje się nawet kilka dni. W obu przypadkach stosuje się zazwyczaj leczenie doraźne oparte przede wszystkim na środkach stopujących biegunkę, lekach probiotycznych oraz elektrolitach. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu!

Colitis Ulcerosa czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego

To przewlekła choroba zapalna obejmująca błonę śluzową i podśluzową jelita grubego. Należy do jednych z najcięższych schorzeń układu pokarmowego, przeprowadzone dotychczas badania w dalszym ciągu nie dały odpowiedzi co je wywołuje. Prawdopodobnie wpływ na jej rozwój ma nasz układ odpornościowy a także obciążenia genetyczne oraz częste stany zapalne, infekcje a nawet to w jaki sposób się odżywiamy. Objawy to: znaczna utrata masy ciała, podwyższona temperatura ciała, ostre, skurczowe bóle brzucha, obecność krwi w kale. W przypadku tej choroby ważne jest aby zwrócić szczególną uwagę na to co jemy, ponieważ odpowiednia dieta jest kluczem do powrotu do zdrowia

powody bólu brzucha - co robic

Nadwrażliwe jelita

IBS – czyli zespół jelita nadwrażliwego objawia się: biegunkami, problemami z wypróżnieniem się, wzdęciami, nudnościami, przeszywającym bólem brzucha oraz obecnością śluzu w kale. Źródłem może być np. nasza psychika (depresja, stany lękowe), infekcja jelitowa, zaburzenia funkcjonowania trzewnej. Występują przy tej chorobie silne bóle brzucha, a leczenie nie raz wspomagane jest wizytami u psychologa.

Choroba uchyłkowa jelita grubego

Za jej główną przyczynę uważa się niedobór błonnika. Objawy towarzyszące chorobie uchyłkowej jelita grubego to: pól brzucha po lewej stronie, uczucie pełności i dyskomfortu w jamie brzusznej, kłopoty z trawieniem oraz zaparcia. W przypadku zapaleniu uchyłków jelita występują dodatkowo: ciągłe, bardzo silne bóle brzucha, podwyższona temperatura ciała, problemy z wypróżnianiem się. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia otrzewnej.

Alergia na mleko

Nietolerancja laktozy dotyczy w naszym kraju bardzo dużej liczby. Głównym przyczyną alergii jest genetycznie uwarunkowana zmniejszająca się wraz z wiekiem aktywność enzymu jakim jest laktaza. Najczęściej występujące objawy to: kolka, biegunka, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha – z reguły pojawiają się one dopiero po kilkunastu minutach od wypicia mleka lub spożyciu produktu mlecznego np. bitej śmietany, serka, jogurtu. Nietolerancję laktozy należy skonsultować z lekarzem, nie leczona może skutkować różnymi powikłaniami: astmą, IBS, zapaleniem zatok przynosowych a nawet chorobami reumatycznymi (osteoporozą).

Jak widać, bóle brzucha mogą być przyczyną wielu chorób. Te podane wyżej to jedynie małych ich odsetek. Można się spotkać także z innymi, takimi jak: nowotwory, zapalenia, infekcje wywołane przez wirusy i bakterie, powikłania po innych chorobach lub urazach odniesionych na skutek wypadku. Dlatego też zawsze bądź czujny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here