Prace w ogrodzie wydają ci się monotonne i wymagające dużo czasu? Nie chcesz wydawać pieniędzy na kompost czy narzędzia ogrodowe? Na szczęście przyroda pobudza do tworzenia ciekawych pomysłów, dzięki którym nie tylko zaoszczędzisz czas i pieniądze, lecz także będziesz się świetnie bawiła. Dzięki nam staniesz się ogrodowym wynalazcą!

Sklepy ogrodnicze są pełne tańszych lub droższych akcesoriów, które mają usprawnić prace w ogrodzie. ZIEMOVIT radzi jednak raz na jakiś sprawdzić ciekawe pomysły do ogrodu i pobawić się w tworzenie własnych narzędzi ogrodniczych lub testowanie niekonwencjonalnych sposobów na rozwiązanie różnych ogrodowych problemów. W tym tekście poznasz kilka takich inspirujących sztuczek, które mogą ułatwić Twoje prace w ogrodzie.

Skorupki jajek i skórki bananów – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Nawóz ze skorupek jajek to jeden z najlepszych sposobów na wykorzystanie odpadków pojawiających się w niemal każdym polskim domu. Istnieje kilka sposobów na stworzenie tego nawozu:

  • Pokruszone skorupki jajek wystarczy rozsypać pod roślinami w ogrodzie – będą one powoli uwalniały do gleby wapń. To także dobry sposób na odstraszenie ślimaków, które nie lubią poruszać się po ostrych brzegach;
  • Skorupki jajek zalej gotującą się wodą na tydzień, a uzyskasz płynny nawóz.

W Twoim domu mieszkają miłośnicy bananów, a Ty zastanawiasz się, jak wykorzystać pozostałe po nich skórki do prac w ogrodzie? Przygotuj nawóz ze skórek bananów – potnij je na drobne kawałki i wstaw do piekarnika, aby całkowicie wyschły, a następnie zmiel na drobny proszek. Dodaj bananowy proszek do wody, odstaw na kilka dni – i gotowe.

Jeśli mimo naszych porad szukasz nawozów dostosowanych do potrzeb konkretnych roślin, to sprawdź nawozy Ziemovita.

Konewka i samopodlewająca się doniczka – zrób to sam

Jedna konewka zakupiona w sklepie bardzo często nie wystarczy, aby zapewnić wygodne podlewanie całego ogrodu. Warto zatem samemu przygotować kilka konewek rozłożonych w różnych miejscach. Świetnie do tego celu nadają się duże plastikowe butelki, najlepiej z nieprzezroczystego plastiku, ponieważ nie przepuszcza promieni słonecznych, dzięki czemu woda w konewce nie zazielenieje. Wystarczy zrobić w nakrętce kilka rządków dziurek za pomocą pinezki i konewka jest gotowa.

Ciekawym pomysłem do ogrodu jest również samopodlewająca się doniczka, którą można przygotować w prosty sposób:

  1. Przetnij butelkę o pojemności 2 l na pół;
  2. Zrób jeden otwór w nakrętce butelki;
  3. Przeprowadź przez niego zawiązany na pętelkę bawełniany sznurek, tak aby pętelka znajdowała się w środku górnej części butelki, a odcinki sznurka po drugiej stronie zwisały luźno;
  4. Do dolnej części butelki nalej wody na wysokość kilku centymetrów;
  5. Do górnej części butelki nasyp lekko zwilżonej ziemi uniwersalnej ZIEMOVIT, zasadź ulubioną roślinę i włóż górną część w dolną uważając, aby luźny odcinek sznurka znajdował się w wodzie.

Jak działa samopodlewająca się doniczka? Otóż bawełniany sznurek wchłania wodę i nawilża nią ziemię znajdującą się w górnej części butelki. A kiedy roślina pobierze już całą wodę, jaka znajdowała się w ziemi, sznurek zacznie schnąć i znów wchłaniać wodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here