Olej kokosowy - jakie ma właściwości?

Olej kokosowy jest zaliczany do żywności superfoods. Jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów tłuszczowych nasyconych dla człowieka. Produkowany jest z kopry, czyli twardego miąższu orzechów kokosowych, w temperaturze pokojowej ma postać białej, twardej masy. Jego zaletą jest to, że nie odkłada się w organizmie w postaci zbędnego tłuszczu. A dodatkowo przyśpiesza spalanie kalorii oraz dodaje energii.

Czy olej kokosowy pomaga w odchudzaniu?

Trójglicerydy średniołańcuchowe, które znajdują się w oleju kokosowym gdy dostaną się do organizmu, nie zamieniają się w tkankę tłuszczową. Ich wykorzystanie jest zupełnie inne, są źródłem energii i przyśpieszają przemianę materii. Stosują olej kokosowy do przygotowywania swoich potraw, zdecydowanie szybciej spalimy zbędne kalorie, łatwiej nam będzie utrzymać prawidłową wagę. Kolejną zaletą oleju kokosowego jest to, że po jego spożyciu uczucie sytości, otrzymuje się przez dłuższy okres czasu.

Olej kokosowy wykazuje również działanie wspomagające regenerację organizmu. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na pracę układu trawiennego. W szczególności zalecany jest osobom, które chcą się pozbyć nadprogramowych kilogramów. Ważne jest tylko, żeby zachować umiar w spożywanej ilości, ponieważ jest kaloryczny i dość szybko wnika do organizmu. Dorosłym zaleca się stosowanie około 3 do 4 łyżek oleju kokosowego dziennie.

Czy olej kokosowy ma wpływ na układ krążenia?

Olej kokosowy mimo, że posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, nie powinien być stosowany przez osoby zdrowe. Nie ma to sensu, ponieważ ani nie zapobiega otyłości, ani nie zmniejsza ryzyka rozwoju cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo zawarte w oleju kokosowym tłuszcze nienasycone, mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu we krwi, a nawet prowadzić do wystąpienia chorób układu krążenia. W przypadku osób, które nie borykają się z żadnymi dolegliwościami, ani chorobami, najbezpieczniej żeby stosowały pozostałe oleje roślinne na przykład olej rzepakowy lub oliwę z oliwek.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/olej-kokosowy-jakie-sa-jego-wlasciwosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here