Podejmowanie decyzji nigdy nie jest łatwe – czy to w przypadku wyboru odpowiedniej restauracji na wieczorną kolację ze znajomymi czy w sytuacji gdy zastanawiamy się czy nasz ulubiony, domowy dywan powinien już zostać zastąpiony nowym… Ludzie mają tendencję do przywiązywania się do rzeczy, które są im dobrze znane z domowych pieleszy, dlatego też nie zauważają pewnych oznak, które mogą oznaczać konieczność wymiany ulubionego mebla, tekstyliów czy urządzeń. Poniżej przedstawiamy wskazówki, na co zwracać szczególną uwagę, w przypadku gdy ulubiony domowy dywan, wymaga już wymiany.

Trwałe plamy i odbarwienia

Dobrej jakości dywan posiada naturalną odporność przed wszelkimi zabrudzeniami. Jednakże z upływem czasu, traci niestety swoją wyjątkową zdolność. Jeśli przyjrzysz się ulubionemu dywanowi ze szczególną dokładnością i zobaczysz liczne plamy i przebarwienia, których na co dzień nie zauważasz, to znak, że czas na wymianę. Owszem, możesz skorzystać z profesjonalnej usługi prania i czyszczenia dywanów, gdzie prawdopodobnie zlikwidują drobne zabarwienia. W przypadku plam, które nie zostały usunięte od razu, a zauważone dopiero po jakimś czasie, może być to niestety mniej skuteczne, ze względu na wniknięcie zabrudzenia w strukturę dywanu i trwałego uszkodzenia jego włókien. Jeśli Twój dywan ma dużo plam i przebarwień widocznych na powierzchni gołym okiem już z daleka, innego rozwiązania niż wymiana na nowy niestety nie będzie.

Dziwny i nieprzyjemny zapach

Dywan, który fatalnie pachnie, to nie jest najprzyjemniejsza rzecz w domu. Jeśli za każdym razem gdy wejdziesz do pokoju czy salonu i znajdziesz się w pobliżu dywanu to od razu marszczysz swój nos, oznacza to konieczność wymiany domowych tekstyliów. Trwały i nieprzyjemny zapach z dywanu może stanowić częsty i duży problem osób, które posiadają w swoim domu zwierzęta. Jeśli profesjonalne pranie dywanów lub specjalne zabiegi, takie jak ozonowanie, nie pomagają, oznacza to, iż zapach przedostał się do podłoża lub co gorsza , zdążyła się utworzyć pleśń, która jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia. W takiej sytuacji, należy jak najszybciej pozbyć się starego dywanu, zdezynfekować dane pomieszczenie i zakupić nowe i świeże tekstylia.

Liczne przetarcia, wybrzuszenia i zmarszczenia

Dywany, które nie nadają się do użytku, wyglądają na brudne i zużyte. Oceń dywan uważnie – jeśli zauważysz przetarcia, wybrzuszenia i zmarszczenia, czas na jego wymianę. Tego typu mankamenty mogą być niebezpieczne, w szczególności dla osób starszych lub dzieci, gdyż grożą one potknięciami, przewróceniem się i zrobieniem sobie krzywdy. Aby Twój dom był bezpieczny w użytkowaniu, zakup nowy dywan pozbawiony wad i cechujący się gładką powierzchnią.

Aktywuje Twoje alergie

Dywany z wieloletnim stażem, mają niestety zdolność do gromadzenia roztoczy, które mogą powodować reakcje alergiczne u wielu osób. Jeśli wchodząc do pomieszczenia, w którym znajduje się Twój stary, aczkolwiek ulubiony dywan, od razu zaczynasz kichać lub łzawią Ci oczy, przyczyna może leżeć właśnie w tekstyliach. Jeśli chcesz cieszyć się większym komfortem w swoim domu, jedynym rozwiązaniem jest zastąpienie starego dywanu nowym, który nie będzie powodował reakcji alergicznych.

Jeśli Twój ulubiony dywan cieszy się już dość długą żywotnością, ale nie posiada zbyt wielu poważnych uszkodzeń,  zawsze możesz skorzystać z zabiegu apretury i usztywniania dywanów, które oferuje większość profesjonalnych pralni tekstyliów. Jest to proces, który przywraca szlachetność tkaninom i umożliwia rekonstrukcję ich dawnego wyglądu, sztywności i kondycji, dzięki czemu Twój ulubiony dywan spędzi w Twoim domu jeszcze kilka lat.

Źródło: Damat.pl – Obszywanie wykładzin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here