podpaska

Czas miesiączki, to coś naprawdę bardzo ciężkiego i trudnego dla każdej kobiety. W tym czasie, każda kobieta, zawsze musi naprawdę bardzo zadbać o swoją higienę osobistą, ponieważ jest to naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne. Zawsze kobiety zastanawiają się, co będzie lepsze, czy podpaska, czy też tampon. Są wygodniejsze, higieniczne, dyskretne – mówią zwolenniczki tamponów. Ale niebezpieczne – argumentują panie, które wybierają podpaski. Czy to prawda? Która metoda higieny intymnej podczas miesiączki jest najzdrowsza i najskuteczniejsza? Co jest lepsze – tampon czy podpaska?

Podpaski – wady oraz zalety

Kobiety ceniące sobie przede wszystkim łatwość użycia wybiorą podpaski. Wiele z dostępnych na rynku gwarantuje pochłanianie nieprzyjemnego zapachu, zaletą jest też to, że możemy dopasować ich rodzaj do aktualnego charakteru krwawienia. Dodatkowym atutem jest tu również fakt, ze mogą być one używane zarówno przez kobiety mające problem z nietrzymaniem moczu, jak i upławami. Stosujące je kobiety nie muszą martwić się o zagrożenie wstrząsem toksycznym, mogą stosując je kontrolować ilość i charakter wydzieliny, a tym samym wcześnie zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Minusem jest tu głównie brak dyskrecji oraz ograniczenia np. dotyczące kąpieli w basenie czy uprawiania sportu. Podpaski mogą się bowiem przesuwać np. podczas jazdy na rowerze, tym samym brudzić bieliznę. Należy również pamiętać, że podpaski mogą uczulać i podrażniać, a w czasie upalnych dni odparzać. Warto nadmienić, że na rynku istnieją także wielorazowe bawełniane podpaski, które posiadają grono wiernych zwolenniczek. Stosujące je kobiety wskazują na większy komfort, względy ekonomiczne, ekologiczne i zdrowotne (bawełniane podpaski nie zawierają żadnych ulepszaczy, ani absorbentów chłonących krew).

Tampony – wady oraz zalety

podpaskaZwolenniczki stosowania tamponów jako pierwszy argument „za” z pewnością powiedzą: „dyskrecja”. Tak też jest, tampony są o wiele dyskretniejsze od o wiele bardziej popularnych podpasek. Prawidłowo założone są niemal niewyczuwalne. Kolejnym plusem jest fakt, że stosowanie tej formy zabezpieczenia w czasie menstruacji zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, który dla większości kobiet jest kłopotliwy i w dużej mierze wpływa na życie codzienne. Stosując tampony można również pływać oraz uprawiać inne dyscypliny sportu bez obawy o poplamienie bielizny. Tę zaletę docenią kobiety prowadzące aktywny tryb życia. Plusem jest również to, iż można dobrać rodzaj tamponów do charakteru krwawienia miesięcznego. Wbrew powszechnym poglądom tampony mogą stosować również dziewice, powinny one jednak wybierać tzw. mini tampony, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnego uszkodzenia błony dziewiczej. Należy pamiętać, że ten środek higieniczny niesie ze sobą również pewne zagrożenia, nieusunięty tampon może doprowadzić do zakażenia, początkowo miejscowego, a w skrajnych przypadkach do tzw. TSS (toxic shock syndrome), czyli zespołu wstrząsu toksycznego. Objawia się on silnym bólem brzucha, wysoką gorączką, zawrotami głowy, ogólnym osłabieniem.

Jakie tampony stosować?

Chłonność tamponów zależy od obfitości krwawienia, a nie od rozmiaru ciała. Im bardziej obfite krwawienie, tym większa powinna być chłonność tamponów, których używasz. Wybór odpowiedniego rozmiaru może wymagać nieco praktyki, ale jeśli tampon wchłonął maksymalną ilość krwi i trzeba go zmieniać częściej niż co cztery godzinny, powinnaś wypróbować tampony o wyższej chłonności. Z drugiej strony, jeśli przy wyjmowaniu tamponu odczuwasz lekki dyskomfort i wciąż widać dużo białych włókien, wybierz produkt o niższej chłonności. W trakcie okresu najlepiej jest stosować tampony o różnej chłonności, gdyż krwawienie jest najbardziej obfite w ciągu pierwszych trzech dni i mniej intensywne pod koniec miesiączkowania.

Czy dziewice nie powinny stosować tamponów?

Bez problemu, dziewice również mogą używać tamponów, jednakże prawda jest taka, że wszystko zależy od kształtu błony. Gdy przysłania ona całe wejście do pochwy, może dojść do jej uszkodzenia przez tampon. Takiego ryzyka nie ma w przypadku błony w kształcie pierścienia albo rogalika. Na wszelki wypadek lepiej zatem stosować tampony w rozmiarze mini. Jeśli jednak przy ich wprowadzani odczuwasz ból, do czasu rozpoczęcia współżycia używaj wyłącznie podpasek.

Czy na noc nie można używać tamponów?

Absolutnie na noc nie można używać tamponów. Przed snem bezpieczniej zdecydować się na podpaskę. Tampon ma bowiem to do siebie, że przy obfitych miesiączkach należy go zmieniać co 2 godziny. W ciągu dnia nie ma z tym problemu, ale w czasie 8-godzinnego snu jest to po prostu niewykonalne. Poza tym tampon, który zbyt długo znajduje się w pochwie, może wywołać infekcje intymne.

Zbyt długo pozostawiony w pochwie tampon może być groźny dla zdrowia kobiety

Tampony należy wymieniać co 2-4 godziny w pierwszych dniach okresu i co 4-6 godzin w pozostałych. Nie usunięty przez np. 2 doby może stać się źródłem zakażenia, które czasem doprowadza do wstrząsu toksycznego. Towarzyszą mu bardzo ostre bóle brzucha, gorączka, osłabienie, a nawet omdlenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here