Ładnie zaaranżowane oczko wodne to nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczne miejsce odpoczynku i relaksu. Architekci krajobrazu zwracają ponadto uwagę, że od kilku sezonów panuje moda na wodę w ogrodzie. Popularnością cieszą się różnego rodzaju fontanny, a także kaskady spływające po ułożonych w ogrodzie kamieniach. Nic jednak nie jest w stanie konkurować z oczkiem wodnym. Jego budowa i aranżacja wymagają czasu i zaangażowania. Niemniej jednak warto, ponieważ potem można delektować się o wiele bardziej urokliwym ogrodem.
Oczka małe i duże
Nawet niewielki ogród zyska, jeżeli pojawi się w nim oczko wodne. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię, właściciele często decydują się na malutkie i płytkie zbiorniki. Trzeba jednak pamiętać, że w takich warunkach trudno będzie hodować ryby, nie przyjmie się też wiele gatunków roślin. Rozwiązać ten problem może odpowiednio dopasowana pompa do oczka wodnego. Takie urządzenie zapewnia regularne napowietrzanie wody, przez co panują w niej znacznie lepsze warunki do życia. Trzeba jednak pamiętać, że zarybiane może być oczko, które przynajmniej w części ma głębokość minimum metra. Bardziej okazale prezentują się natomiast zbiorniki o większej powierzchni. Można w nich sadzić różnorodne gatunki roślin, tych podwodnych, jak i utrzymujących się na powierzchni. Zaletą dużych oczek wodnych jest też to, że przypominają stawy, a zatem tworzą bardziej naturalne wrażenie. Im większe i głębsze oczko, tym łatwiej o nie zadbać. Oczywiście wymaga ono regularnego oczyszczania chociażby z glonów czy opadających liści, ale szybciej zachodzą tam również procesy samooczyszczania. Napowietrzanie i filtrowanie wody jest tam wskazane z uwagi na poprawę warunków dla roślin i zwierząt, ale nie jest zabiegiem warunkującym ich przetrwanie. Poza tym w wodzie płynącej nie ma larw komarów, więc pompa się przyda. Jeżeli w ogrodzie nie ma zbyt wiele miejsca, mimo wszystko warto zaaranżować tam chociażby niewielkie oczko wodne. Może ono przykładowo przylegać do ściany domu.
Oczko i jego znaczenie dla ogrodu
Dobry projekt oczka wodnego przełoży się na zupełnie inny odbiór ogrodu. Ten zacieniony można chociażby rozjaśnić, budując oczko wodne z jasnych kamieni. Poza tym towarzysząca wodzie zieleń doda przydomowej przestrzeni wyrazu i sprawi, że będzie się przyjemniej kojarzyła. Nie bez powodu oczka wodne są obecnie tak chętnie budowane. Ludzie zaczynają mieć dosyć otaczających ich murów. Szukają przestrzeni i poczucia wolności. Oczko wodne to właśnie ukłon w stronę takich pragnień. Aby spotęgować pozytywny efekt, warto uzupełnić oczko wodospadami. Bardzo popularne są te wykonane z kamiennych elementów po których woda spływa do większego zbiornika. Tutaj także przyda się profesjonalna pompa do oczka wodnego. Aby utrzymanie ogrodu nie kosztowało zbyt wiele, można zainwestować w energooszczędne urządzenie. Ważne, aby jego moc była dopasowana do wielkości oczka. Przyjmuje się, że w ciągu około dwóch godzin cała woda ze zbiornika powinna zostać przefiltrowana. Przy okazji zakupu rozsądnie jest także zwrócić uwagę na filtry, w które zaopatrzona jest pompa. Dzięki nim woda jest czystsza, a samo urządzenie będzie działało sprawniej.
Otoczenie domu stanie się miejscem zupełnie wyjątkowym, jeżeli oczko wodne uzupełni się choćby niewielką rzeczką. Tuż nad wodą można zbudować taras lub altanę. Na co dzień stanie się miejscem przyjemnego wytchnienia, natomiast w czasie wizyty gości będzie gdzie wspólnie spędzać czas. Oczko wodne to inwestycja właśnie w takie radosne chwile relaksu.