Przy zakupie nowej tokarki warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów toczenia. Producenci oferują wiele zaawansowanych maszyn, które różnią się między sobą nie tylko budową, ale również wieloma innymi elementami.
Jakie są najważniejsze parametry toczenia?
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na prędkość skrawania. Mowa tutaj oczywiście o stosunku drogi do czasu, w którym poszczególne krawędzie skrawającego narzędzia przesuwa się względem powierzchni obrabianego przedmiotu. Aby obliczyć prędkość skrawania należy wziąć pod uwagę średnicę przedmiotu obrabianego do prędkości obrotów obrabianego przedmiotu.
Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest oczywiście głębokość skrawania. Parametr ten bardzo dokładnie określa grubość warstwy materiału, która za każdym razem usuwana jest podczas jednego przejścia danego narzędzia skrawającego.
Ogromną rolę odgrywa również posuw oraz siła skrawania. Mowa tutaj oczywiście o sile, z którą ostrze noża tokarskiego oddziałuje bezpośrednio na materiał skrawany. Zwrócić należy uwagę nie tylko na siłę obwodową, ale również na siłę skrawania i siłę posuwową.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje tokarek?
Najprostszym rozwiązaniem jest tradycyjna tokarka stołowa, która jak sama nazwa wskazuje mocowana jest bezpośrednio do stołu roboczego. Tokarki tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki stosunkowo niewielkich przedmiotów.
Nieco bardziej zaawansowane są tokarki produkcyjne, które nie posiadają specjalnych śrub pociągowych. Produkcyjna tokarka może być wykorzystana praktycznie do wszystkich robót tokarskich. Pamiętać należy jedynie o tym, że nie umożliwia ona jedynie gwintowania. Godna wyróżnienia jest także tokarka pociągowa, której konstrukcja opiera się na wałku i śrubie pociągowej, dzięki której można precyzyjnie nacinać gwinty. Specjalną grupę stanowią również tokarki ciężkie, które jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do wymagającej gałęzi przemysłu ciężkiego.
Podstawowym rodzajem są niezawodne tokarki kłowe, dzięki którym można zamocować obrabiany przedmiot na specjalnych kłach. Znajdują się one we wrzecionie oraz w koniku. Wrzeciona maszyny napędzane są silnikiem elektrycznym, a nie siłą mięśni.