Przemoc w rodzinie to poważny problem. Wiele uwagi poświęca się osobie agresora, analizuje się przyczyny jego zachowania i czynniki, które wywołują przemoc w rodzinie. Przemoc domowa to jednak i jej ofiara, która zwykle ukrywa swój problem przed całym światem i cierpi w samotności. A to przecież właśnie ofiara domowej przemocy wymaga wsparcia i pomocy.
Jakimi osobami są najczęściej ofiary domowej przemocy? Dlaczego tak wiele z nich stara się ukrywać swój problem i akceptuje swą sytuację?
Zazwyczaj ofiarami przemocy w domu są kobiety. Przekonanie, że są to kobiety słabe, nie mające dość siły i odwagi by zmienić swój los, jest nieco przekłamane. Dla wielu osób, które są ofiarami przemocy domowej taki stan jest czymś naturalnym. Uważają, że ich zadanie polega na wspieraniu partnera, zaś aby nie dopuszczać do trudnych sytuacji, to one muszą się podporządkować jego woli i dostosować swój styl życia do oczekiwań partnera. Nie brak wśród ofiar domowej przemocy takich osób, które w dzieciństwie obserwowały przykłady przemocy stosowanej przez jednego z rodziców wobec drugiego. Złe wzorce sprawiają, że takim osobom łatwiej jest zaakceptować siebie w roli ofiary. Ofiarami przemocy są też ci, którzy przywykli do złego traktowania oraz ci, którzy mają niską samoocenę. Ich oczekiwania od związku nie są zbyt wygórowane, zaś potrzeba zadowolenia partnera i spełniania jego zachcianek – bardzo wysoka.

rebeliakultury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here